Vo Viedni pribudli ďalšie prípady koronavírusu

Koronavírus v Taliansku
Milánske ulice zaplnili ľudia v ochranných rúškach. Foto: SITA (AP Photo/Luca Bruno)
  • aktualizované 27. februára 21:55

Koronavírus Covid-19 sa dnes objavil vo Viedni. Ako informuje stránka verejnoprávnej ORF, prvým potvrdeným pacientom bol 72-ročný muž. Podľa portálu Kurier.at muž vykazoval klasické príznaky chrípky a nevedno, kde sa vírusom nakazil. Malo by ísť o Rakúšana, u ktorého koronavírus potvrdili pri rutinnom laboratórnom vyšetrení. Pred nákazou nebol v Číne ani v Taliansku a s ochorením bojoval už desať dní.

Vo Viedni dnes potvrdili ešte ďalšie dva prípady koronavírusu. ORF uvádza, že ide o pozitívne testovaný manželský pár. Mierne symptómy ochorenia vykazujú aj deti tejto dvojice, avšak na výsledky ich testov ešte lekári čakajú. Rodina, ktorá sa vrátila z dovolenky v Lombardsku, je momentálne v karanténe v nemocnici vo Viedni.

Rakúsko má doteraz celkovo päť potvrdených prípadov ochorenia.

USA sa obávajú epidémie

Spojené štáty americké zaevidovali šesťdesiaty prípad ochorenia na koronavírus Covid-19. Je však niečím výnimočný – objavil sa u človeka, ktorý necestoval do zahraničia, ani nebol v kontakte so žiadnym zachyteným pacientom.

Ako informuje agentúra AP, môže to znamenať, že vírus sa začína šíriť.

Nový prípad sa objavil v Kalifornii, detaily o pacientovi úrady nezverejnili.

Už je na celom svete

Koronavírus v stredu dobyl Južnú Ameriku, keď sa objavil v Brazílii. Rozšírený je tak už na každom kontinente.

Okrem Číny, odkiaľ vírus pochádza, je najviac prípadov v Južnej Kórei, Iráne a v Taliansku, odkiaľ sa šíri do celej Európy.

Podozrivé prípady má aj Česká republika. Minister zdravotníctva Vojtěch Adam však po štvrtkovom rokovaní epidemiologickej komisie oznámil, že doteraz testy nepotvrdili prítomnosť vírusu Covid-19.

Počet nakazených sa vo Francúzsku zdvojnásobil

Vo Francúzsku sa počet nakazených zo dňa na deň viac než zdvojnásobil, informuje Theguardian.com.

Krajina eviduje 38 osôb nakazených koronavírusom, z ktorých dve kvôli závažným zdravotným komplikáciám zomreli. Pre vírus Francúzi hospitalizovali 24 ľudí z celkového počtu infikovaných.

Prvý prípad koronavírusu podľa portálu potvrdilo aj Holandsko. Nakazeným je pacient z Tilburgu, ktorý nedávno cestoval do Talianska.

Nové prípady hlásia Dánsko aj Estónsko

Koronavírus postúpil už aj na sever Európy. Ako informovala stanica CNN, nové prípady ohlásili Dánsko a Estónsko.

V prípade Dánska ide o reportéra televíznej stanice. V Estónsku zachytili vírus u občana Iránu, ktorý v stredu do krajiny pricestoval.

V stredu hlásili prípady koronavírusu Gruzínsko, Grécko, Rumunsko, Nórsko a Severné Macedónsko.

Celosvetový počet nakazených dosiahol dnes dopoludnia 82 171, z nich 2 804 skončilo úmrtím. Smrtnosť tak ostáva na úrovni 3,4 %.

Počet nakazených v Taliansku stúpol na 650

Počet prípadov nákazy novým koronavírusom v Taliansku sa vyšplhal už na 650, informuje Theguardian.com. V Taliansku sa ochorenie šíri najrýchlejšie spomedzi európskych štátov. Najnovšie čísla znamenajú nárast o 25 percent za posledných 24 hodín.

Najzasiahnutejšími regiónmi sú Lombardsko s hlavným mestom Milánom a Benátsko, ktorého metropolou sú Benátky. Taliani doteraz potvrdili 17 obetí epidémie.

V stredu Svetová zdravotnícka organizácia potvrdila, že vírus sa prvý raz šíri rýchlejšie mimo územia Číny, odkiaľ pôvodne pochádza.

Cudzincom zakázali vstup do Mekky a Mediny

Pre obavy zo šírenia nového koronavírusu zakázala Saudská Arábia vstup cudzincom do krajiny za účelom náboženských návštev. Veriaci zo zahraničia tak na základe nového opatrenia nemôžu navštíviť dve najsvätejšie miesta islamu – Mekku a Medinu.

Kráľovstvo počas roka ročne navštívia milióny ľudí, ktorí absolvujú púte umra a hadždž do Mekky. Ako situácia ovplyvní väčšiu hadždž, ktorá sa má začať koncom júla, nie je známe, uvádza spravodajský portál BBC.

Saudská Arábia tiež zakázala vstup na svoje územie cudzincom z krajín, kde sa rozšírili koronavírus. Samotné kráľovstvo zatiaľ nemá potvrdený žiadny prípad nákazy.

V Južnej Kórei zrušili vojenské cvičenie

Juhokórejská a americká armáda vo štvrtok oznámili, že odložili svoje každoročné spoločné vojenské cvičenia z dôvodu epidémie koronavírusu. Tým sa už nakazili vojaci oboch armád a mnohí sa preto nachádzajú v karanténe a izolácii.

Testy potvrdili infekciu novým koronavírusom u 20 juhokórejských vojakov a jedného amerického vojaka v Južnej Kórei. Celkovo v tejto ázijskej krajine registrujú okolo 1 600 prípadov, čo je najviac mimo Číny.

Počas spoločnej tlačovej konferencie ozbrojené sily USA a Južnej Kórey oznámili, že manévre plánované na prvý polrok sa odkladajú na neurčito. Dôvodom sú práve obavy o bezpečnosť vojakov. Podľa expertov je odloženie cvičení nevyhnutné, pretože potenciálne rozšírenie vírusu do kasární by mohlo výrazne oslabiť vojenskú pripravenosť armády.

Japonsko zatvorí všetky školy

Japonsko zatvorí všetky školy, čím chce zabrániť šíreniu koronavírusu. Vo štvrtok o tom informoval premiér Šinzó Abe s tým, že školy zostanú zatvorené až do marcových jarných prázdnin.

Opatrenie sa týka 12,8 milióna žiakov a 34 847 škôl po celej krajine, dodalo ministerstvo školstva. „Nadchádzajúci týždeň alebo dva sú extrémne dôležité. Je pre nás prioritou zabezpečiť zdravie a bezpečie detí a prijať preventívne opatrenia, aby sa predišlo riziku možných infekcií žiakov a učiteľov, ktorí sa každý deň stretávajú a trávia spolu niekoľko hodín,“ uviedol premiér.

Vyjadrenie prišlo niekoľko hodín po tom, ako sa niektoré miestne úrady rozhodli zatvoriť školy. Japonsko v súčasnosti hlási 890 nakazených, vrátane 705 z výletnej lode držanej v karanténe. Vo štvrtok informovali o ôsmej obeti na severnom ostrove Hokkaido, kde majú 54 nakazených a zatvorili 1600 škôl.

Nakazila sa aj iránska viceprezidentka

V Iráne, kde doteraz na ochorenie COVID-19 spôsobené novým koronavírusom zomrelo už 26 ľudí, sa ním nakazila už aj viceprezidentka Masumeh Ebtekar. Informovali o tom vo štvrtok iránske štátne médiá.

Evtekar sa stala aj na Západe známou najmä počas rukojemníckej drámy v rokoch 1979 až 1981, keď Irán 444 dní zadržiaval 52 Američanov, a práve táto žena bola hovorkyňou ich väzniteľov. Nejde pritom o prvú iránsku vysokopostavenú političku, u ktorej sa objavila nákaza novým koronavírusom.

Už v utorok zverejnili informáciu o tom, že je nakazený aj námestník ministra zdravotníctva Irádž Harírčí. O nakazení sa koronavírusom informoval aj poslanec iránskeho parlamentu Mahmúd Sadígí. Vo štvrtok k nemu pribudol ďalší poslanec, Mudžtába Zunnúrí. „Áno, aj môj test bol pozitívny, som v karanténe,“ informoval.

Celkovo je v Iráne nakazených 254 ľudí. Oficiálne čísla však spochybňujú mnohí domáci aj zahraniční pozorovatelia, podľa ktorých musí byť podľa všetkého – aj vzhľadom na počet úmrtí – počet nakazených oveľa vyšší.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom