Ocenenie Biele srdce 2020 nájde svojich nositeľov aj v čase koronakrízy

Biele srdce 2019
Z galavečera Biele srdce 2019. Foto: SK SaPA

Trinásty ročník slávnostného odovzdávania prestížneho ocenenia BIELE SRDCE 2020 sa na celonárodnej úrovni uskutoční v piatok 25. septembra 2020 v Hoteli Senec v Senci. Záštitu nad týmto podujatím prevzala prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová, ktorá v piatok nositeľov ocenenia osobne prijme v prezidentskom paláci.

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek si chce aj v tomto hektickom období pripomenúť dôležitosť, pracovitosť a húževnatosť sestier a pôrodných asistentiek. Toto obdobie je pre sestry a pôrodné asistentky výnimočné aj tým, že rok 2020 Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila za Rok sestry a pôrodnej asistentky.

Aj v nadväznosti na spomenutú skutočnosť sa Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek rozhodla odovzdať aj tento rok prestížne ocenenia BIELE SRDCE.

Symbol starostlivosti, poznania a ľudskosti

„Ocenenie Biele srdce je symbolom starostlivosti, poznania a ľudskosti. Celosvetový symbol sestier Biele srdce bol oficiálne zvolený v roku 1999 pri príležitosti 100. výročia založenia Medzinárodnej rady sestier. Tvar srdca je prejavom humánnej komunikácie a pomoci a súčasne miestom, odkiaľ pramení kvalita ošetrovateľskej starostlivosti. Biela farba srdca symbolizuje jeho nositeľom prelínanie sa všetkých farieb, ktoré svet pozná, tak, ako sestra prijíma všetkých ľudí sveta,“ vysvetľuje Mgr. Iveta Lazorová, MPH, dipl. p. a., prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek.

Životné príbehy laureátov

„Cez laureátov ocenenia Biele srdce 2020 a ich životné príbehy budeme oslavovať, spomínať a hovoriť o tom, kto sú to sestry a pôrodné asistentky, aké je ich miesto a postavenie pri udržiavaní a prinavracaní zdravia. Budeme hovoriť o krásach aj úskaliach, o nespochybniteľných prínosoch povolania sestra a pôrodná asistentka pre našu spoločnosť aj počas prebiehajúcej koronakrízy. Na slávnostný galavečer sú pozvané sestry a pôrodné asistentky z celého Slovenska, vrátane významných hostí a rodinných príslušníkov ocenených,“ dopĺňa rezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek.

Biele srdce 2019
Laureátky ocenenia Biele srdce 2019. Foto: SK SaPA

Mimoriadne ocenenie za celoživotný prínos

Ako prezradil PhDr. Milan Laurinc, PhD., MPH, dipl. s., člen Rady a Prezídia komory, v trinástom ročníku na celonárodnej úrovni Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek udelí ocenenie Biele srdce 2020 na republikovej úrovni: „17 sestrám v praxi; trom pôrodným asistentkám v praxi; ôsmim sestrám manažérkam; dvom sestrám pedagogičkám a jednej sestre udelí mimoriadne ocenenie za celoživotný prínos pre ošetrovateľstvo.“

„Slávnostné odovzdávanie ocenení BIELE SRDCE 2020 by nebolo možné v tomto hektickom období zrealizovať bez podpory generálneho partnera podujatia spoločnosti Hartmann-Rico, ako aj ostatných partnerov, naša vďaka patrí aj mediálnym partnerom podujatia, za nezanedbateľnú pomoc a podporu,“ hovorí ďalej člen Rady a Prezídia komory PhDr. Milan Laurinc, PhD., MPH, dipl. s.

Hlavná téma Medzinárodného dňa sestier

Na celom svete si 12. mája pripomíname narodenie priekopníčky moderného ošetrovateľstva a povolania sestry Florence Nightingalovej.
„Medzinárodná rada sestier (ICN) každoročne zverejňuje hlavnú tému Medzinárodného dňa sestier, ktorá sa komunikuje po celom svete, pričom v tomto roku táto téma znie: „Sestry: hlas v popredí – ošetrovateľstvom ku globálnemu zdraviu,” doplnila prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Mgr. Iveta Lazorová, MPH, dipl. p. a.

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) je samosprávna stavovská organizácia s celoslovenskou pôsobnosťou, so sídlom v Bratislave, združujúca 40 000 sestier a pôrodných asistentiek. Hlavnou úlohou SK SaPA je obhajovať profesijné, hospodárske a sociálne záujmy členov komory v zdravotníckych, sociálnych, školských a iných zariadeniach.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Iveta LazorováMilan LaurincZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie SKSaPA Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek