Odbory majú podozrenie na nedodržiavanie normatívov

Nemocnica
Foto: Thinkstock
AKTUALIZOVANÉ – Lekárske a sesterské odbory podali podnet na ministerstvo. Majú podozrenie, že v ôsmich nemocniciach je menej pracovníkov, ako má byť.

Niektoré nemocnice možno nedodržiavajú personálne normatívy. S týmto podozrením prišli Lekárske odborové združenie a Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek.

„Po verejnej výzve v rámci kampane „Nekrič na sestru, napíš ministerstvu!“ sme od pacientov a ich príbuzných obdržali podnety na podozrenia na nedostatok personálu na oddelenia viacerých nemocníc,“ uviedol predseda LOZ Peter Visolajský.

Odbory spracovali tieto podnety a oficiálne ich podali na MZ SR so žiadosťou o prešetrenie.

Nedostatok personálu ohrozuje zdravie

„Pani ministerku a príslušné kontrolné orgány ministerstva zdravotníctva žiadame o odpovede na otázky, koľko pacientov bolo v konkrétnych situáciách na konkrétnych oddeleniach, koľko atestovaných a neatestovaných lekárov, sestier a iného zdravotníckeho personálu sa staralo o daný počet pacientov, či nemali aj iné povinnosti a či mali lekári dostatok odpočinku po ústavnej pohotovostnej službe. Naším cieľom je potvrdiť alebo vyvrátiť podozrenia na nedodržiavanie personálnych normatívov v týchto nemocniciach,“ povedala predsedníčka OZ SaPA Monika Kavecká.

„Nedostatok personálu pri pacientoch ohrozuje ich životy a zdravie,“ pripomenul Visolajský.

Peter Visolajský
Foto: SITA / Diana Černáková

„Normatívy tu nie sú pre zamestnancov, ani pre nemocnice. Normatívy tu sú pre pacienta, ktorému Ústava SR garantuje istú úroveň zdravotnej starostlivosti. Na to je nevyhnutný istý počet personálu s istým vzdelaním a práve túto garanciu zabezpečuje štát minimálnymi personálnymi normatívmi, ich dôsledným kontrolovaním a postihovaním porušovania. Ministerstvo sme požiadali, aby nás informovalo o výsledkoch kontrol,“ dodal Visolajský.

Ktorých nemocníc sa to týka

  • Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina, Oddelenie urgentného príjmu a Interné oddelenie
  • Fakultná nemocnica Trenčín, Oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny
  • Nemocnica s Poliklinikou Levice, Interné oddelenie
  • Nemocnica Galanta Svet zdravia (Nemocnica s poliklinikou Sv. Lukáša Galanta, a.s.), Detské oddelenie vrátane novorodeneckých lôžok a Interné oddelenie
  • Nemocnica Topoľčany Svet zdravia (Svet zdravia Nemocnica Topoľčany, a.s.), Detské oddelenie, vrátane novorodeneckého
  • Nemocnica Humenné Svet zdravia (Nemocnica A. Leňa Humenné, a.s.) Interné oddelenie a Oddelenie dlhodobo chorých
  • Fakultná nemocnica Nitra, Neonatologické oddelenie a Oddelenie pôrodných sál
  • NsP Sv. Jakuba, n.o., Bardejov, Chirurgické oddelenie

Nemocnice sa ohradili

FNsP Žilina podozrenia odborov odmietla. „Minimálne personálne normatívy u nás dodržiavame na všetkých oddeleniach pri všetkých kategóriách zdravotníckych pracovníkov. Rovnako teda na urgentnom príjme a oddelení vnútorného lekárstva,“ uviedla pre portál vZdravotnictve.sk hovorkyňa žilinskej nemocnice Lenka Záteková.

Zilina_fasada.jpg
Foto: FNsP Žilina

Podobne reagovala aj nemocnica v Leviciach. „Napriek tomu, že presné znenie podnetu na MZ nepoznáme, môžeme konštatovať, že Interné oddelenie Nemocnice Levice všetky personálne normatívy plní,“ konštatovala.

„Nemocnice Svet zdravia dodržiavajú na svojich oddeleniach personálne normatívy,“ reagoval hovorca siete Svet zdravia Tomáš Kráľ. Podľa neho sa stav personálu prirodzene prispôsobuje počtu pacientov a priemernej vyťaženosti.

„Je zarážajúce, že sa niekto na Slovensku môže domnievať, že poskytovatelia vedome limitujú svoj personálny stav,“ uviedol Kráľ. Slovenské zdravotníctvo podľa neho trápi akútny nedostatok zdravotníckeho personálu. Dlhodobé riešenie sa neskrýva v sprísnenej legislatíve alebo v politických vyjadreniach odborov.

„Ako krajina sa musíme zjednotiť na dlhodobej personálnej stratégii, ktorej cieľom bude vychovávať dostatočný počet zdravotníkov, udržať si ich na Slovensku, podporovať odborný rozvoj a nástupníctvo,“ uvádza Svet zdravia.

FN Trenčín: Personálu je nedostatok

Momentálne na oddelení AIM trenčianskej fakultnej nemocnice chýba 3,5 sestry. Potvrdila to hovorkyňa nemocnice Martina Holecová.

„Výpadok nám nastal hlavne tromi odchodmi na materskú. Tiež sa objavili práceneschopnosti, ktoré ovplyvnili personálnu situáciu na oddelení, a teda možnú nespokojnosť sestier,“ približuje FN.

„V letných mesiacoch, po ukončení štúdia, stav doplníme štyrmi absolventkami,“ sľubuje nemocnica.

„Sestry dopĺňame, poskytujeme náborový príspevok, stabilizačný príplatok, ponúkame možnosti zvyšovania kvalifikácie,“ zhrnula snahu o doplnenie stavu.

Operacia.jpg
Foto: http://www.photl.com

V trenčianskej nemocnici chýbajú aj lekári na 1,6 pracovného miesta. „V lete plánujeme prijať 3-4 absolventov, ktorých máme odpohovorovaných, čakáme na potvrdenie nástupu a podpis pracovnej zmluvy, aj lekárom ponúkame stabilizačný príplatok,“ uzavrela Holecová.

Nitra: Chýbajú nám lekári, noví prídu od júla

Na pôrodnej sále poskytuje pôrodnú asistenciu 10 pôrodných asistentiek na troch boxoch. „Počet pôrodných asistentiek zodpovedá požiadavkám normatívu,“ uviedla pre portál vZdravotnictve.sk hovorkyňa FN Nitra Tatiana Timková.

Ošetrovateľskú starostlivosť na lôžkovej časti Oddelenia neonatológie podľa normatívov má poskytovať 30 sestier. „V súčasnosti nám chýbajú dve sestry, pričom jedna nastupuje k 15. júlu,“ priblížila.

Na Oddelení neonatológie momentálne chýbajú dvaja lekári, avšak perspektívny nástup dvojice nových má nemocnica dohodnutý od 1. júla.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Fakultná nemocnica v TrenčíneFN NR Fakultná nemocnica NitraFNsP ZA Fakultná nemocnica s poliklinikou ŽilinaLOZ Lekárske odborové združenieNemocnica LeviceNemocnica Svet zdravia GalantaNemocnica Svet zdravia HumennéNemocnica Svet zdravia TopoľčanyOZSaPA Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek