Odvolaný riaditeľ NÚDCH zareagoval na slová ministra Krajčího. Končí aj ako hlavný odborník pre gastroenterológiu

Ladislav Kužela
Odvolaný riaditeľ NÚDCH Ladislav Kužela. Foto: SITA/Branislav Bibel

Odvolanie vedenia Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím vyvolalo emotívne reakcie. Niektorí zamestnanci ústavu sa postavili na stranu vedenia a voči odvolaniu prejavili nesúhlas.

Ako dôvod odvolania vedenia na čele s generálnym riaditeľom Ladislavom Kuželom minister uviedol stratu dôvery a tiež zadlženie NÚDCH.

Kužela sa vzdal funkcie hlavného odborníka pre gastroenterológiu

Na slová ministra dnes Ladislav Kužela zareagoval oficiálnym listom, v ktorom sa vzdal funkcie hlavného odborníka MZ SR pre gastroenterológiu. „Vzhľadom na skutočnosť, ktorú ste v médiách odprezentovali, a to, že nemám Vašu dôveru, ako aj fakt, že predpokladom svedomitého vykonávania funkcie hlavného odborníka MZ SR pre gastroenterológiu je úzka spolupráca s MZ, komunikácia s MZ a, samozrejme, z toho vyplývajúca i dôvera, dovoľujem si týmto s okamžitou platnosťou vzdať sa funkcie hlavného odborníka MZ SR pre gastroenterológiu,“ uviedol v liste ministrovi zdravotníctva Kužela.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Skončila aj hlavná odborníčka pre detskú hematológiu

Rovnako zareagovala aj Zuzana Laluhová Striežencová, bývalá medicínska riaditeľka NÚDCH, ktorá ministrovi zdravotníctva adresovala list, v ktorom sa s okamžitou platnosťou vzdala funkcie hlavnej odborníčky pre detskú hematológiu.

Náhle odvolanie vedenia NÚDCH nepotešilo niektorých zamestnancov ústavu, ktorí na podporu bývalého riaditeľa spísali petíciu proti jeho odvolaniu. Dnes sa na facebookovej stránke s názvom Nebudeme ticho objavilo znenie listu, ktorý mal odchádzajúci riaditeľ poslať svojim zamestnancom. Mail s rovnakým obsahom prišiel aj do našej redakcie.

Kužela mal zamestnancom poslať list na rozlúčku

Kužela v osobnom liste uvádza, že na ústave mu vždy záležalo a nechal v ňom kus srdca. Poďakoval sa v ňom zamestnancom za podporu, a zároveň sa dotkol témy svojho odvolania.

Nechcem aby ste to brali, že sa vzdávam, že sa sťahujem z boja, práve naopak. Pridávam sa k vašej iniciatíve a môžete mi veriť aj tí, čo ma nepoznáte, že mlčať nebudem a budem upozorňovať na všetky závažné fakty a skutočnosti, ktoré sa v našom zdravotníctve dejú. Plne si uvedomujem zodpovednosť, ktorú ste mi zverili, ale prosím, musíte ma pochopiť, že mi nikdy nešlo a teraz už vôbec nejde o stoličku generálneho riaditeľa,“ uvádza sa v liste.

Svoje odvolanie nazval bezdôvodným: „Táto situácia mi evokuje nie až tak dávnu minulosť, kedy komunisti vyhodili z noci na ráno z plánovaného postu prednostu Kliniky hrudníkovej chirurgie môjho otca, ktorý ako prvý v strednej Európe vykonal transplantáciu srdca, až následne silou mocou hľadali a vymýšľali si príčiny, aby národu vysvetlili odvolanie takéhoto odborníka. Pevne verím, že táto situácia sa nezopakujete a aj preto pridávam svoj hlas k vám.“

Na konci listu, ktorý mal údajne Kužela zaslať zamestnancom, sa ďalej uvádza, že sa vzdáva funkcie hlavného odborníka MZ SR pre gastroenterológiu a kvôli strate dôvery odchádza z funkcie hlavnej odborníčky MZ SR pre detskú hematológiu aj bývalá medicínska riaditeľka Zuzana Laluhová Striežencová.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ladislav KuželaMarek KrajčíZuzana Laluhová Striežencová
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRNÚDCH Národný ústav detských chorôb