Vo funkcii končí ďalšie vedenie. V Národnom ústave detských chorôb nastanú personálne výmeny

Generálny riaditeľ NÚDCH Ladislav Kužela. Foto: SITA/Diana Černáková

Aktualizované 29. 5. o 16:45

Po správe, že generálny riaditeľ Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Peter Blaškovitš na vlastnú žiadosť odchádza z funkcie, sa objavila ďalšia informácia o zmene vo vedení. Týka sa Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH).

NÚDCH uviedol na Facebooku, že personálna zmena vo vedení ústavu sa udiala bez vysvetlenia. Trojica riaditeľov ústavu na čele s Ladislavom Kuželom končí vo funkcii.

„Vážení naši podporovatelia, tento status bude iný ako ostatné a neteší nás. Snažili sme sa tento priestor zapĺňať pozitívnymi správami a novinkami z našej nemocnice. Dnes sme sa dozvedeli, že bez vysvetlenia končí naše vedenie. Nejdeme sa určite rozpisovať, ani obhajovať. Rozhodnutie, samozrejme, prijímame. Naše výsledky ste mohli vidieť sami. Záverečný účet je pre nás dôležitý od vás a nie od politikov, či akejkoľvek politiky,“ komentoval NÚDCH odchod vedenia na Facebooku.

Poďakovanie na rozlúčku

Vedenie sa zároveň poďakovalo podporovateľom a personálu. „Veríme, že naše základné krédo, kde je pacient na prvom mieste, sa stane krédom všetkých, pretože správna a otvorená komunikácia, ľudský prístup, dôraz na spokojný personál, či jedinečné metódy a špičková technika vedie k lepším výsledkom liečbe našich detí, ktoré si prajeme rovnako ako vy,“ rozlúčili sa riaditelia NÚDCH.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Vyjadrenie ministerstva zdravotníctva

Podľa Ministerstva zdravotníctva SR odvolaní riaditelia nemocníc stratili dôveru ministra. Štátne nemocnice totiž za minulý rok dosiahli nové rekordné zadlženie, viac ako 177 miliónov eur.

„Na uvoľnené pozície, po dôkladnom zvážení, dočasne menuje manažérov a medicínskych riaditeľov, ktorí budú reprezentovať pri riadení štátnych inštitúcii profesionálov s nulovou toleranciou ku korupcii,“ informovala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Doplnila, že šéf rezortu zdravotníctva Marek Krajčí si je vedomý dôvery, ktorú mu zverili občania vo voľbách a usiľuje sa očistiť zdravotníctvo od korupcie a klientelizmu. „Snahou ministra je zvýšiť efektivitu riadenia a nastaviť optimálne procesy tak, aby pacienti získali za disponibilné zdroje v zdravotníctve čo najkvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť.“

Podľa Krajčího má NÚDCH miliónové dlhy

Ako uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí na margo výmeny vedenia, Národný ústav detských chorôb už niekoľko rokov pravidelne neplatí odvody za svojich zamestnancov do Sociálnej poisťovne, čo mesačne vytvára NÚDCH dlh 600-tisíc eur.

„Podľa našich informácií sa tento dlh už vyštveral na ďalších takmer 11 miliónov voči Sociálnej poisťovni,“ doplnil Krajčí s tým, že strata z minulých období za vedenia odvolaného manažmentu bola aj napriek oddlženiu viac ako 30 miliónov eur a len za minulý rok vygenerovalo predstavenstvo novú stratu takmer 8 miliónov eur.

NÚDCH dočasne povedie Peter Magát

Ministerstvo dočasne poverilo vedením NÚDCH Petra Magáta, ktorý bol do funkcie generálneho riaditeľa vymenovaný 29. mája 2020. Medicínskou riaditeľkou bude na dobu určitú, resp. do obsadenia miesta úspešným kandidátom z výberového konania Jana Kosnáčová.

„Vyzývam zároveň čestných a profesionálne zdatných ľudí, aby sa zapojili do výberových konaní, ktoré sa budú na jednotlivé uvoľnené miesta realizovať. Každý má šancu uspieť,“ povedal šéf rezortu zdravotníctva.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana KosnáčováLadislav KuželaMarek KrajčíPeter BlaškovitšPeter MagátZuzana Eliášová
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRNCZI Národné centrum zdravotníckych informáciíNÚDCH Národný ústav detských chorôbSociálna poisťovňa