Október je mesiacom prevencie rakoviny prsníka

rakovina prsníka

Pacientska organizácia Nie rakovine spustila celonárodnú osvetovú kampaň Ružový október – Povedz NIE rakovine prsníka.

Odštartovala tak Mesiac osvety o karcinóme prsníka – podporu onkologických pacientok a prevencie na Slovensku. Pridávajú sa športovci, celebrity, pacienti, lekári, nemocnice, podnikateľské subjekty, mestá aj školy.

Pravidelné samovyšetrovanie prsníkov a mamografický skríning môže ročne zachrániť až 300 žien, upozorňuje združenie.

Budú učiť samovyšetrenie prsníkov

Aliancia onkologických pacientov v spolupráci s podporovateľmi a odbornými partnermi, s podporou odborníkov, spolupracujúcich inštitúcií a obchodných centier organizuje zážitkovú osvetovú road šou, ktorá zachraňuje životy.

Združenie preto vyrazilo na turné po Slovensku s osvetou o karcinóme prsníka a názornou edukáciou na simulátore samovyšetrovania. Chce naučiť ženy a dievčatá všetkých vekových kategórií, čo majú pravidelne robiť pre svoje ženské zdravie.

Onkologické pacientky sa tu dozvedia viac pre úspešné zvládnutie liečby.

Program osvetovej road šou „Prsko tour“

  • 19.10. Banská Bystrica – OC Európa
  • 22.10. Svit – FALKE Slovakia
  • 25.10. Prešov – Shopping Mall EPERIA
  • 26.10. Košice – OC Galéria
  • 30.10. Bratislava – Eurovea
  • 2.11. Bratislava – benefičné kolo Hyundai Extraliga floorball
  • 22.11. Zvolen – Zvolenská Európa shopping center
  • 30.11. Žilina – OC Mirage

Košickí medici pripravujú akciu na sobotu

Študenti Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach organizujú v sobotu 19. októbra v košickom Auparku v poradí už piaty ročník podujatia zameraného na ženské zdravie Ružový október. V infostánku prístupnom širokej verejnosti budú od 9:00 do 18:00 informovať o rakovine prsníka a krčka maternice.

Našou ambíciou je osloviť a presvedčiť čo najviac žien, aby nezanedbávali prevenciu ženských onkologických ochorení. Patrí k nej predovšetkým samovyšetrovanie prsníkov, pravidelné mamografické vyšetrenia a preventívne gynekologické prehliadky,“ hovorí organizátorka podujatia, študentka 4. ročníka všeobecného lekárstva Lekárskej fakulty UPJŠ Anna Sláviková.

Samovyšetrenie je jednoduchá a účinná metóda včasného záchytu

Cieľom študentov je zvýšiť povedomie žien o možnostiach prevencie a ukázať im správnu techniku samovyšetrenia prsníkov. Prakticky ju budú demonštrovať na silikónovom modeli prsníka.

Samovyšetrenie totiž predstavuje jednoduchú a skutočne účinnú metódu, ktorá môže pomôcť včas odhaliť rakovinu objavením nebezpečnej hrčky v prsníku.

Podujatie organizuje Klub reprodukčného zdravia Spolku medikov mesta Košice. Medici budú okrem praktickej demonštrácie rozdávať osloveným ženám aj brožúrky s informáciami o rakovine prsníka a krčka maternice a pripínať im ružovú stužku na znak solidarity s onkologickými pacientkami.

Veria, že aj tento rok sa im podarí v rámci Ružového októbra osloviť v nákupnom centre stovky žien a upriamiť ich pozornosť na ženské zdravie a prevenciu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anna Sláviková
Firmy a inštitúcie OZ Nie rakovineSpolok medikov mesta Košice