Onkologický ústav v Košiciach získal nový lineárny urýchľovač, pacienti dostanú kvalitnejšiu liečbu

Andrea Kalavská
Východoslovenský onkologický ústav v Košiciach získal nový lineárny urýchľovač. 22. október 2019 Foto: www.facebook.com

Nový lineárny urýchľovač vo Východoslovenskom onkologickom ústave (VOÚ) v Košiciach umožní kvalitnejšiu liečbu onkologickým pacientom. Ministerstvo zdravotníctva (MZ SR) o tom informovalo v tlačovej správe. Ako uviedol rezort, nový stroj umožňuje mimoriadne presnú rádiochirurgiu a stereotaktické ožarovanie nádorov mozgu, miechy, chrbtice, aj ostatných častí tela s presnosťou na desatiny milimetra.

Úspora pre poisťovne

„Pacienti VOÚ tak dostanú rádioterapiu s najvyššou kvalitou a ústav zároveň umožní liečbu pacientov, ktorí museli doteraz cestovať do zahraničia. Potrebnú zdravotnú starostlivosť tak dostanú v podstatne kratšom čase,“ uviedla ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská. Ako dodala šéfka rezortu, v slovenských nemocniciach pribudne celkovo 16 nových lineárnych urýchľovačov.

„Pre poisťovne to znamená úsporu zdrojov vyčlenených pre liečbu v zahraničí a zároveň zabezpečí vysoko kvalitnú liečbu pacientom v regióne a nové možnosti liečby,“ povedala generálna riaditeľka Východoslovenského onkologického ústavu Nataša Džunková.

Kvalitnejšia diagnostika

Ako uviedla, nemocnica doteraz disponovala štrnásťročným lineárnym urýchľovačom, ktorý si už vyžadoval opakované opravy. „Nový prístroj prinesie pacientom kvalitnejšiu diagnostiku a zamestnancom vyšší komfort na ich prácu,“ dodala Nataša Džunková.

Ako informovalo ministerstvo, do 8 slovenských nemocníc poputuje 16 prístrojov. Celková hodnota nákupu všetkých 16tich prístrojov je vyše 35,7 mil. eur s DPH. V porovnaní s predpokladanou hodnotou zákazky ide o úsporu v hodnote 22 mil. eur.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrea KalavskáNataša Džunková
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRonkologickýVýchodoslovenský onkologický ústav