Pacientom na Kysuciach začína slúžiť magnetická rezonancia

Magnetická rezonancia v Kysuckej nemocnici Čadca
Magnetická rezonancia v Kysuckej nemocnici Čadca Foto: ŽSK

V Kysuckej nemocnici v Čadci v piatok otvorili kľúčové diagnostické zariadenie pre spádovú oblasť takmer 130-tisíc obyvateľov.

Kým doteraz museli hospitalizovaných pacientov prevážať desiatky kilometrov za vyšetrením do Žiliny, Martina, Ružomberka, Prievidze či Dolného Kubína, po novom ich vyšetria priamo v nemocnici. Informoval o tom Žilinský samosprávny kraj.

Moderná technológia ponúkne lekárom komfort v diagnostike, liečbe a predovšetkým pacientom poskytne rýchlu a dostupnú kvalitnú zdravotnú starostlivosť.

Vyšetrenie magnetickou rezonanciou len v našej spádovej oblasti potrebuje zhruba 4 100 pacientov ročne. Podarilo sa nám získať lekára, ktorý má desaťročnú prax priamo na magnetickej rezonancii a dokopy 20-ročnú prax na rádiologickom oddelení. Štartujeme s kvalitným tímom v spolupráci s našimi lekármi, ktorí majú potrebné vzdelanie a potrebné kurzy,“ povedal riaditeľ nemocnice a poslanec kraja Martin Šenfeld.

Obstarali ju za takmer polovicu predpokladanej sumy

Vedenie nemocnice sa niekoľko rokov snažilo získať súhlas VšZP na zazmluvnenie prístroja. To sa podarilo získať minulý rok v júli po tlaku petície obyvateľov a intervencii župy, ktorá viedla rokovania na ministerstve.

Žilinská župa obstarala novú magnetickú rezonanciu elektronickou aukciou. Predpokladaná hodnota zákazky bola 1,2 milióna eur. Podľa predsedníčky samosprávneho kraja Eriky Jurinovej sa napokon podarilo vysúťažiť prístroj za 610 tisíc eur bez DPH so 60-mesačným servisom.

Spolu so stavebnými prácami a softvérovým vybavením sa celková hodnota pracoviska magnetickej rezonancie v Kysuckej nemocnici dostala na sumu 917-tisíc eur. Z toho 400 tisícmi eur prispel Žilinský samosprávny kraj. Ostatné náklady hradila nemocnica.

Magnetická rezonancia sa nachádza v budove Urgentného príjmu. Prvých nemocničných pacientov vyšetrí už budúci týždeň v rámci školenia aplikačným technikom z Viedne. Ambulantní pacienti sa budú môcť objednávať na vyšetrenie s termínom od 1. septembra.

ŽSK je zriaďovateľom 4 nemocníc s poliklinikou a 1 polikliniky. Od mája 2016 poskytuje vyšetrenie magnetickou rezonanciou Dolnooravská nemocnica s poliklinikou v Dolnom Kubíne.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Erika JurinováMartin Šenfeld
Firmy a inštitúcie Kysucká nemocnica Čadca