Pandémia má v Rusku čoraz vyšší počet obetí, za jedeň deň zomrelo viac ako tisíc ľudí

Nemocnica, lekári, koronavírus
Foto: archívne, SITA/AP

Rusko v utorok nahlásilo ďalší denný rekord v počte obetí nákazy koronavírusom. Vládny úrad na boj proti pandémii uviedol, že za uplynulých 24 hodín ochoreniu COVID-19 podľahlo 1 015 ľudí.

Viac o téme: Koronavírus

Celkový počet obetí pandémie v krajine stúpol na 225 325, čo je najviac v Európe. Úrad zároveň za predošlý deň nahlásil 33 740 nových infekcií.

Reštrikcie pri vstupe 

Mnohé z 85 ruských regiónov už obmedzili vstup na veľké verejné podujatia a prijali reštrikcie pre vstup do divadiel a reštaurácií. V pondelok sa k nim pridalo druhé najväčšie ruské mesto Petrohrad. Mesto rozhodlo, že od 1. novembra bude nutné digitálnym dokladom preukazovať vakcináciu alebo zotavenie z infekcie pred vstupom na konferencie a športové podujatia.

Od 15. novembra sa to bude uplatňovať aj pri vstupe do kín, divadiel, múzeí a telocviční a od 1. decembra aj pred vstupom do reštaurácií, kaviarní a niektorých predajní. Úrady v Moskve však reštrikcie vyplývajúce z pandémie zatiaľ nesprísnili napriek rastu počtu nákaz.

Rozšírený skepticizmus

Ruské úrady sa snažia zrýchliť tempo vakcinácie lotériami, odmenami a inými stimulmi. Avšak všeobecne rozšírený skepticizmus a protirečivé signály zo strany oficiálnych predstaviteľov túto snahu maria.

Úrad na boj proti pandémii v pondelok konštatoval, že úplne vakcinovaných je približne 45 miliónov Rusov čiže 32 percent obyvateľstva takmer 146-miliónovej krajiny.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom