Pandémia sa najviac podpísala na psychike rodičov, takmer dva roky žili v strachu o deti či straty príjmu

Pandémia COVID-19 ovplyvnila mieru stresu a úzkosti rodičov. Foto: ilustračné, ttps://www.gettyimages.com

Počas pandémie COVID-19 sa rodičia zaradili medzi najrizikovejšie skupiny. Pandémia ovplyvnila ich duševné zdravie, mieru úzkosti a stresu. Boli vystavení strachu o deti, problémom súvisiacim s dištančným vzdelávaním, prácou z domu či strachu zo straty príjmu.

Úzkosti, depresie a stres

Na ich prežívanie vplýval ich príjem aj socioekonomický status. Vyplýva to zo štúdie vedcov Slovenskej akadémie vied (SAV) a Inštitútu psychológie Prešovskej univerzity, ktorí počas poldruha roka sledovali zmeny v duševnom zdraví rodičov. Informovala o tom hovorkyňa SAV Katarína Gáliková v tlačovej správe.

Od jesene v roku 2020 uskutočnili výskumníci štyri vlny zberu dát, konkrétne v októbri 2020, decembri 2020, decembri 2021 a marci 2022 na reprezentatívnej vzorke 2000 respondentov. Výskumníci sledovali všeobecnú úzkosť a depresiu a tiež úzkosť a stres súvisiaci s ochorením COVID-19.

„Zistili sme, že celková úroveň depresie a úzkosti rodičov počas pandémie vykazovala známky stability v čase, zaznamenali sme však výraznejšie zmeny v úrovni stresu a úzkosti súvisiacej s pandémiou COVID-19. Úzkosť ovplyvnená pandémiou sa začala výrazne znižovať po prvých dvoch vlnách zberu údajov, naopak, stres súvisiaci s COVID-19 sa časom zvýšil, pričom jeho vrchol sme pozorovali v tretej vlne zberu údajov na konci roka 2021,“ uviedla spoluautorka štúdie Denisa Fedáková zo SAV.

Tvorba sociálnych politík

Výskumníci zistili, že čím nižšie boli objektívne ukazovatele príjmu a úroveň subjektívneho vnímania socioekonomického statusu, tým vyššie boli hodnoty depresie a úzkosti reportovanej rodičmi, ako aj hodnoty úzkosti a stresu súvisiacich s pandémiou.

Tím výskumníkov preto upozorňuje, že pokiaľ ide o odporúčania pre tvorbu sociálnych politík, je dôležité venovať zvýšenú pozornosť pocitom a obavám rodičov, pretože úroveň ich mentálneho zdravia klesá, keď je ohrozený ich príjem a finančná situácia domácnosti, ich vlastné bezpečie a bezpečie ich detí.

Rodičia sú dôležitými osobami v živote detí a starostlivosť o ich mentálne zdravie by mala byť súčasťou sociálnych politík.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Katarína Gáliková