Pandémia zvýšila záujem o elektronické služby v zdravotníctve, lekári ich vlani využívali výrazne viac

Ezdravie
Foto: ilustračné, GettyImages

Pandemické obdobie zvyšuje záujem o elektronické služby v zdravotníctve. Ako informuje Národné centrum zdravotníckych informácií, v minulom roku stúpol počet vytvorených elektronických záznamov z vyšetrenia na 29 061 577. V roku 2020 ich pritom bolo 22 780 385.

Dominantnú časť tvorili odborné vyšetrenia (95,57 %). Zobrazovacie vyšetrenia predstavovali z celkového počtu niečo viac ako tri percentá, najmenší podiel mali prepúšťacie správy, ktoré tvorili okolo jedného percenta.

Systém ezdravie

Funkcia evyšetrenie je súčasťou elektronického zdravotníctva a predstavuje vytvorenie elektronického záznamu z vyšetrenia, ktorý je podpísaný elektronickým preukazom zdravotníckeho pracovníka.

Elektronický záznam z vyšetrenia sa uložením stáva súčasťou systému ezdravie. Do neho sú ukladané záznamy z odborného vyšetrenia, prepúšťacie správy, popisy zo zobrazovacieho zariadenia (RTG, MR a iné) či výmenné lístky viazané na odborné vyšetrenie.

Prístup k zdravotnej dokumentácii

Všeobecný lekár má prístup k celej zdravotnej dokumentácii pacienta, okrem záznamov vytvorených lekárom v špecializačnom odbore psychiatria alebo klinická psychológia. Naopak lekár špecialista disponuje len prístupom k informáciám o vyšetrení na základe výmenného lístku.

K pacientskemu sumáru má lekár – špecialista prístup na základe rodného čísla a po podpise informovaného súhlasu. Taktiež môže pristupovať k celej pacientovej zdravotnej dokumentácii, len na základe udelenia súhlasu zo stany samotného pacienta.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Firmy a inštitúcie NCZI Národné centrum zdravotníckych informácií