Petíciu za obnovenie detskej pohotovosti v Púchove podpísali tisíce ľudí, žiadajú zmenu zákona

lekár
Foto: ilustračné, Getty Images

Viac ako 10-tisíc podpisov sa podarilo vyzbierať organizátorom petičnej akcie za obnovenie detskej ambulantnej pohotovosti v Púchove. Tá prestala fungovať 1. júla tohto roka a jej opätovnému spusteniu v spolupráci s považskobystrickou nemocnicou bráni zákon o zdravotnej starostlivosti.

Petičné hárky s 10 750 podpismi žiadajúcimi zmenu zákona odovzdali na ministerstve zdravotníctva púchovská primátorka Katarína Heneková a prednostka mestského úradu Iveta Brindzová.

Nedostatok kvalifikovaných lekárov

Ambulantnú pohotovostnú službu (APS) pre deti a dorast v Púchove zrušili v polovici roka predovšetkým z dôvodu nedostatku kvalifikovaných lekárov. Vedenie osemnásťtisícového mesta sa snažilo nájsť náhradné riešenie a predbežne sa dohodlo na spolupráci s Nemocnicou s poliklinikou v Považskej Bystrici, výsledkom ktorej by bolo fungovanie detskej pohotovosti v Púchove v obmedzenom režime.

V praxi by to znamenalo, že detská pohotovosť by v Púchove fungovala každý deň, aj počas víkendu, aspoň niekoľko hodín. Riaditeľ považskobystrickej nemocnice by tento krok veľmi uvítal, pretože momentálne táto nemocnica na súčasný stav dopláca a za jedny peniaze musí zabezpečovať detskú pohotovosť pre dva okresy,“ uviedla primátorka Katarína Heneková.

Tomuto riešeniu však bránila platná legislatíva, v zmysle ktorej musia pevná i doplnková APS sídliť v rovnakom okrese. Púchovská radnica zaslala na ministerstvo zdravotníctva žiadosť o legislatívnu výnimku, ale neuspela. Odpoveď z ministerstva bola podľa Henekovej dôvodom na iniciovanie petície za zmenu zákona.

Podstatou navrhovanej zmeny je, aby organizátor APS mohol poskytovať doplnkovú APS nielen v spádovom území, v ktorom sa nachádza pevný bod, pre ktorý má vydané povolenie na prevádzkovanie ambulancie pevnej APS, ale aj v inom spádovom území.

Hárky z celého Slovenska

Organizátorom petície sa v priebehu dvoch mesiacov podarilo vyzbierať 10 750 podpisov, ktoré 18. novembra na petičných hárkoch odovzdali na ministerstve zdravotníctva. „Myslím si, že sila 10 750 podpisov je úžasná a bude dôvodom na riadne riešenie tohto celoštátneho problému,” povedala po odovzdaní petície púchovská primátorka.

Do petície sa zapojili nielen Púchovčania či občania 20 obcí okresu, ale v spolupráci so Združením miest a obcí Slovenska boli na radnicu doručované hárky z celého Slovenska.

Chcela by som vyzdvihnúť celoslovenskú pôsobnosť petície, pretože predmet petície je zameraný na iniciovanie legislatívnej zmeny, ktorú vnímame ako pozitívnu, aby sa ňou zaoberali kompetentné orgány. Petícia je primárne adresovaná ministerstvu zdravotníctva, v gescii ktorého je zákon o zdravotnej starostlivosti, o zmenu ktorého žiadame. Predpokladáme, že sa ňou rezort bude zaoberať a že navrhovaná legislatívna zmena bude mať úspešný koniec v podobe zmeny príslušného zákona na úrovni národnej rady,” vysvetlila prednostka mestského úradu Iveta Brindzová.

Hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová pre agentúru SITA potvrdila prijatie petície s tým, že ku konkrétnostiam a následným krokom sa rezort vyjadrí až po oboznámení sa s jej obsahom.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Katarína Heneková