Počet prípadov nákazy koronavírusom na globálnej úrovni naďalej stúpa, pre šéfa WHO je znepokojujúci

Tedros Adhanom Ghebreyesus
Šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Foto: archívne, Jean-Christophe Bott/Keystone/AP

Generálny tajomník Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus uviedol, že počet prípadov koronavírusu na globálnej úrovni naďalej stúpa „znepokojujúcim“ tempom. Infikovanosť sa podľa neho blíži k najvyššiemu stupňu v doterajšom priebehu pandémie.

Ghebreyesus poukázal na to, že niektoré krajiny, ktoré dosiaľ úspešne vzdorovali ochoreniu COVID-19, ako napríklad Papua-Nová Guinea, v aktuálnom období zaznamenávajú nárast prípadov.

„Do začiatku tohto roka hlásila Papua-Nová Guinea necelých 900 prípadov a deväť úmrtí,“ uviedol Ghebreyesus a podotkol, že momentálne má tento štát viac ako 9-tisíc potvrdených prípadov a 83 súvisiacich úmrtí, pričom až polovicu evidujú v priebehu ostatného mesiaca.

„Papua-Nová Guinea je dokonalým príkladom toho, prečo je rovnaký prístup k vakcínam taký dôležitý,“ skonštatoval Ghebreyesus a dodal, že tento tichomorský ostrovný štát sa v súvislosti s vakcínami spolieha na dary z Austrálie a medzinárodnú iniciatívu COVAX, ktorú podporuje Organizácia Spojených národov (OSN).

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Tedros Adhanom Ghebreyesus
Firmy a inštitúcie WHO Svetová zdravotnícka organizácia