Maďari si prišli do Šarišských Michalian po vakcíny Sputnik V, Imuna Pharm im ich odmietla vydať

Sputnik V
Ruská vakcína Sputnik V. Foto: ilustračné, Andrea Costa/IssRSMarino via AP.

ŠARIŠSKÉ MICHAĽANY 16. apríla (SITA) – K areálu spoločnostiImuna Pharmav Šarišských Michaľanoch (okres Sabinov), kde sú uskladnené vakcíny Sputnik V, prišli začiatkom tohto týždňa dva maďarské kamióny. Podľa vyjadrenia predsedu predstavenstva spoločnosti Juraja Kamarása sa domáhali naloženia 37 paliet ruskej vakcíny, ktoré im však spoločnosť odmietla vydať.

Odovzdali 46 ampuliek

„Povedali sme, že tá vakcína, za ktorú my máme zodpovednosť, je majetkom štátu, tak musí prejsť riadnym odovzdávacím konaním. Musí niekto prísť, kto to skontroluje, preberie a to je relatívne zložitá operácia,“ vysvetlil Kamarás s tým, že kamióny sú v Šarišských Michaľanoch od pondelka a aktuálne sú aj s vodičmi v areáli spoločnosti.

Viac o téme: Koronavírus

Kamarás zároveň potvrdil, že firma na základe pokynu od ministerstva odovzdala 46 ampuliek vakcín určených na testovanie do Maďarska. Spoločnosť v uplynulých dňoch navštívili aj audítori ruského výrobcu. „Spísali sme zápis, všetko bolo v poriadku. Kontrolovali naše procesy, skladovanie a podobne. Robili sme všetky pokusy podľa európskeho liekopisu, ktorý je záväzný v Európskej únii,“ skonštatoval Kamarás.

Expirácia vakcín je v júli

Predseda predstavenstva zároveň potvrdil, že na distribúciu vakcín sú pripravení a pre všetky vakcinačné centrá majú nakúpené validované chladiace zariadenia. Čakajú iba na pokyn na distribúciu od ministerstva. Upozornil tiež, že expirácia vakcín je už v júli, respektíve auguste tohto roka. „Treba sa teda poponáhľať, pretože medzi vakcínami musí byť aj istý odstup,“ uviedol.

Imuna Pharm testovala ruskú vakcínu Sputnik V na myšiach a morčatách. Výsledky testov boli úspešné. Hodnota skladovaných vakcín v Šarišských Michaľanoch je podľa Kamarása 1,7 milióna eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Juraj Kamarás
Firmy a inštitúcie Imuna Pharm Šarišské Michaľany