Pochod za zdravé prsia tento rok podporilo viac ako 4 500 účastníkov

Pochod proti rakovine prsníka
Foto: SITA/Diana Černáková

Organizátori podujatia vyzbierali len z predaja Tričiek Klára 23 514 eur. Ďalších 3 000 putovalo na účet občianskeho združenia Zdravá žena vďaka spolupráci s Klubom HC ´05 iClinic Banská Bystrica a second handom Nosene

Jubilejný 10. ročník Avon Pochodu za zdravé prsia, ktorý sa uskutočnil v sobotu v areáli Bratislavského hradu, podporilo vyše 4 500 účastníkov. Len predajom Tričiek Klára, ktoré boli vstupenkou na tradičný pochod historickým centrom mesta, vyzbierali organizátori podujatia na boj za zdravé prsia 23 514 eur.

Okrem výťažku z predaja tričiek sa po prvý raz podarilo vyzbierať peniaze na dobročinné účely aj prostredníctvom spolupráce s Klubom HC ´05 iClinic Banská Bystrica a second handom Nosene.

Koncom februára sa uskutočnil benefičný hokejový zápas v špeciálnych dresoch, ktoré následne vydražili za 2 500 eur. Ambasádori projektu Avon za zdravé prsia venovali zas v rámci Celodenného dobrého nakupovania v second hande Nosene do predaja svoje módne kúsky, vďaka čomu sa podarilo získať ďalších 500 eur.

Obidva výťažky putovali rovnako do rúk občianskeho združenia Zdravá žena, ktoré ich využije na sériu workshopov o dôležitosti prevencie, spôsoboch diagnostiky, samovyšetrenia a liečby rakoviny prsníka po celom Slovensku.

Zabavili sa aj deti

Dav pochodujúcich ľudí i tento rok podporili svojou účasťou Kveta Horváthová, Zlatica Puškárová, Maroš Kramár, Ada Straková, Alena Heribanová, Hana Overweter Rapantová, Braňo „Bruno“ Ciberej, Nora Beňačková, Beáta Dubasová, Soňa Skoncová a po prvý raz aj vloger Peter Altof, známy ako Expl0ited.

Počas prechádzky starým mestom im do rytmu tradične bubnovala Campana Batucada.

Počas dňa sa na Východnej terase bratislavského hradu uskutočnil aj miniletný festival. Deti už od rána čakali súťaže, maľovanie na tvár, LEGO workshop, vystúpenie skupiny Super deti či Víly Elly, tancovanie a beseda Otec mama poď mi čítať.

Pre starších organizátori pripravili Walk talk show pod taktovkou Borisa Prša a Hany Overweter Rapantovej, ktorí viedli rozhovory so známymi osobnosťami, odborníkmi a influencermi ako make-up artistkou Luciou „Lucid“ Sládečkovou, youtuberkou Momou či fitneskou Tatianou Židekovou.

Návštevníkov a návštevníčky podujatia potešila aj autogramiáda známych osobností podporujúci Avon Pochod za zdravé prsia.

Mávanie do neba

O hudobné oživenie podujatia sa tentoraz postarali Pavol Hammel, Tublatanka, Bystrík banda a detský folklórny súbor Klnka. Ako posledná vystúpila speváčka a hudobníčka Katarína Knechtová.

Počas jej koncertu sa odohral aj tzv. „akt spolupatričnosti“. Dav tentoraz bojovníčkam, ktoré podľahli rakovine prsníka, zamával symbolicky do neba. Krátko nato prítomní vyjadrili podporu všetkým ženám, ktoré s chorobou momentálne zápasia.

Knechtová neskrývala dojatie. „Ja som veľmi rada, že to konečne vyšlo, že som sa mohla zúčastniť. Už sme sa niekoľko rokov snažili zladiť termíny a teraz sa to konečne podarilo. Som úprimne rada, že môžem byť súčasťou tohto projektu. Mám pocit, že je to tak aktuálna téma, rakovina všeobecne, že je to až neuveriteľné,“ povedala v rozhovore pre agentúru SITA.

Podľa speváčky treba na ženy neustále apelovať a zdôrazňovať potrebu pravidelnej prevencie.

„Je veľa vecí, ktoré ovplyvniť nevieme, a sú veci, ktoré sa dajú včas podchytiť, čo môže napokon zachrániť aj život, a to je veľmi dôležité. Ja sama som, čo sa týka prevencie, zodpovedná. Mám pred týmito vecami rešpekt. Moja práca si vyžaduje dobrý zdravotný stav, takže sa snažím dodržiavať termíny a na prehliadky pravidelne chodím,“ poznamenala.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom