Pod vedením VšZP sa pre zlé hospodárenie trasie stolička, premiér Ódor avizuje možné personálne zmeny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Premiér Ľudovít Ódor
Premiér Ľudovít Ódor. Foto: archívne, SITA/Ľudovít Ódor.

Ak ozdravné procesy vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni (VšZP) nebudú vo veľmi krátkom čase účinné, v poisťovni zrejme nastanú výrazné personálne zmeny. Na tlačovej besede to naznačil dočasne poverený premiér Ľudovít Ódor.

„Osoby a obsadenie budú zmenené, aby veľmi zlé hospodárenie Všeobecnej zdravotnej poisťovne do budúcnosti neohrozovalo zdravotnú starostlivosť,“ povedal.

Rokovanie dozornej rady

O ozdravných opatreniach ministerstva zdravotníctva voči VšZP v pondelok rokovala dozorná rada poisťovne. Rezort zdravotníctva by mal o nich informovať až po utorkovom rokovaní parlamentného výboru pre zdravotníctvo. Strata VšZP dosiahla ku koncu minulého roka 153,8 milióna eur.

Pokračujúce prehlbovanie jej strát zapríčinilo, že k 31. marcu štátna poisťovňa už vykazovala záporné vlastné imanie v hodnote 8,8 milióna eur. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) preto pozorne sleduje kroky ministerstva zdravotníctva na riešenie kritickej finančnej situácie v poisťovni.

Možno zasiahne aj úrad

Ak ministerstvo zdravotníctva pri ozdravení VšZP neuspeje, zasiahne úrad.

„Parlament v minulom roku zrušil právomoc úradu nariadiť zdravotnej poisťovni ozdravný plán pri poklese hodnoty jej vlastného imania pod 16,6 milióna eur, voči čomu úrad dôrazne protestoval. Úrad si je napriek tomu vedomý, že stále má, i keď oklieštené, právomoci a povinnosť zasiahnuť do negatívneho finančného vývoja zdravotných poisťovní,“ uviedla minulý týždeň hovorkyňa ÚDZS Monika Hudecová.

Ak to bude situácia vo VšZP vyžadovať, úrad svoje právomoci, vrátane krajnej možnosti zavedenia nútenej správy, využije. Podľa predsedníčky úradu Renáty Bláhovej je najvyšší čas podniknúť rozhodné kroky na zosúladenie príjmov a výdavkov zdravotnej poisťovne, o možných detailoch úrad komunikuje aj s ministerstvom zdravotníctva.

Analýza, ktorú vykonal úrad na dátach z roku 2022, potvrdila skoršie zistenia Útvaru hodnoty za peniaze, že VšZP za rovnaké výkony platí nemocniciam spravidla viac ako súkromné zdravotné poisťovne.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľudovít ÓdorMonika HudecováRenáta Bláhová
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRÚDZS Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťouÚtvar hodnoty za peniaze (ÚHP)VšZP Všeobecná zdravotná poisťovňaVýbor NR SR pre zdravotníctvo