Strana SaS vyčíta vedeniu VšZP závažné nedostatky a Palkoviča vyzýva odvolať Strapka

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Michal Palkovič
Minister zdravotníctva Michal Palkovič. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) nepredstavila svoj ozdravný plán a ani nepokročila pri zazmluvňovaní Nemocnice Bory.

Najnovšie neuzavrela zmluvu ani so štátnou Detskou nemocnicou v Košiciach. Rada pre záchranu zdravotníctva strany Sloboda a Solidarita (SaS) to považuje za závažné nedostatky a apeluje na ministerstvo zdravotníctva, aby riaditeľa VšZP Richarda Strapka odvolalo.

Neuzavretie zmluvy s Nemocnicou Bory či s koncovým poskytovateľom pediatrickej starostlivosti na východnom Slovensku vníma rada ako bezprostredné ohrozenie dostupnosti starostlivosti o deti. V tlačovej správe to uviedol hovorca SaS Ondrej Šprlák.

Problémy so zdravotnou starostlivosťou

Bratislavský kraj eviduje minimálne 16 príkladov, keď poisťovňa svojim poistencom zamietla plánovanú zdravotnú starostlivosť v Nemocnici Bory z dôvodu, že túto nemocnicu pre svojich poistencov nezazmluvnila. Pritom ide o vážne, často onkologické ochorenia, pri ktorých je nutný chirurgický zákrok,“ vysvetlil kandidát SaS na ministra zdravotníctva Tomáš Szalay.

Ako dodal, radu znepokojili aj úvahy predsedníčky Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Renáty Bláhovej o možnom zavedení nútenej správy vo VšZP, čo pravdepodobne zhorší pre poistencov dostupnosť zdravotnej starostlivosti.

Poisťovňa je v strate

Rada pre záchranu zdravotníctva zároveň pripomína, že VšZP po vlaňajšej strate 154 miliónov eur a po strate v prvom štvrťroku tohto roka vo výške 50 miliónov eur už vykazuje záporné vlastné imanie. Poisťovňa už stihla minúť aj 358 miliónov eur, ktoré dostala v rokoch 2020 a 2022 na zvýšenie základného imania, pričom ministerstvo financií jej dalo bez akejkoľvek kontroly či podmienok peniaze daňovníkov.

Vedenie VšZP nesie za vzniknutú situáciu veľký diel zodpovednosti. Niektorým poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, ako je napríklad Medirex či Východoslovenský ústav srdcových chorôb, navyšovalo zmluvy bez vážneho opodstatnenia. Zároveň od roku 2020 stúpli náklady na propagáciu na 4,3 milióna eur, no nových poistencov jej to neprinieslo. Okrem toho má zbytočne veľkú sieť 70 pobočiek, čo je veľmi nákladné,” vysvetlila tímlíderka SaS pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jana Bittó CigánikováĽudovít ÓdorOndrej ŠprlákRenáta BláhováRichard StrapkoTomáš Szalay
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRNemocnica BoryRada pre záchranu zdravotníctvaSaS Sloboda a SolidaritaÚDZS Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťouVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa