Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
mobil
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, Thinkstock
9. 08. 2019 10:49 OstatnéSlovensko od vZdravotnictve.sk

Poradiť sa s aplikáciou o zdravotnom stave môžu aj dospelí

Keď sme zverejnili informáciu o novej aplikácii, ktorá má pomôcť rodičom sa rozhodnúť, či s dieťaťom ísť do nemocnice alebo nie, náš čitateľ si v komentároch povzdychol, že by bolo dobré mať niečo aj pre dospelých.

Podobné možnosti tu však už nejaký ten piatok máme. Avšak oproti aplikácii pre rodičov sú zamerané širšie. Neobmedzujú sa len na náhle zmeny zdravotného stavu, radu poskytnú aj pre dlhotrvajúce ťažkosti.

Neprekvapuje, že nám ich prinášajú zdravotné poisťovne. Je v ich záujme neplatiť zbytočné návštevy na urgente, prípadne dvojnásobne drahú liečbu v prípade, ak by včasná návšteva lekára predišla komplikáciám.

Genio odhadne aj diagnózu

Poisťovňa Dôvera sa spoľahla na Genia. Tak sa volá umelá inteligencia, ktorá spracúva informácie od užívateľa. Zadá do nej príznaky, odpovie na spresňujúce otázky a následne sa dozvie, čo by mal robiť.

Genio v aplikácii poisťovne Dôvera
Jednotlivé kroky v mobilnej aplikácii DôverySnímky: vZdravotnictve.sk

Aplikácia mu môže odporučiť návštevu všeobecného lekára, ale aj zavolať záchranku, keďže podľa príznakov treba urgentný zásah.

Zároveň s odporúčaním Genio odhaduje, aká diagnóza zodpovedá zadaným príznakom.

Genio je súčasťou aplikácie pre poistencov Dôvery. Je vo verziách pre Android, iOS aj Windows Mobile. V aplikácii nájdete aj nasmerovanie na najbližších poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.

Ostatní pacienti môžu použiť webové rozhranie, ktoré funguje pre všetkých.

Domáci doktor len pre poistencov Unionu

Naopak, poisťovňa Union nemá svoju aplikáciu, no na jej webe úraduje Domáci doktor. Hoci poisťovňa uvádza, že je to bezplatná aplikácia pre všetkých, v skutočnosti jej funkcie využijú len  poistenci Unionu. Pre ostatných je dostupná len demo verzia s bolesťou hlavy.

Podľa tvrdení poisťovne po zodpovedaní otázok aplikácia odporučí volať záchranku, navštíviť lekára, alebo aj upokojí, že sa uvedenými príznakmi netreba znepokojovať a prečo.

Union Domáci doktor
Domáci doktor na stránke Union zdravotnej poisťovne.

Aplikácia VšZP nasmeruje k lekárovi

Podobne ako aplikácia NÚDCH, funkciu nasmerovania k najbližšiemu lekárovi, lekárni či k nemocnici ponúka mobilná aplikácia Všeobecnej zdravotnej poisťovne.

Dostupná je pre Android aj iOS.

Konzultácie o zdravotnom stave však neponúka aplikácia ani web poisťovne. No VšZP podporila aplikáciu 155, ktorá pomôže pri poskytovaní prvej pomoci, a nemala by chýbať v žiadnom mobilnom telefóne.

Zhrnutie

Hoci plnohodnotnú náhradu aplikácie NÚDCH riešenia poisťovní neponúkajú, aplikácie Dôvery a VšZP ponúkajú navigáciu k najbližšej nemocnici či lekárovi.

Posúdenie zdravotného stavu ponúka aplikácia Dôvery a webové rozhrania Unionu aj Dôvery. Nekladú otázku, či treba ísť na pohotovosť, sú zamerané širšie. V prípade vážnych zmien zdravotného stavu však odporučia volať záchranku či urgentne navštíviť lekára.

Tento nástroj má však Union rezervovaný len pre svojich poistencov.

Odporúčané články

Martinská nemocnica ako jediná na Slovensku dokáže pomôcť ženám s vrastenou placentou do maternice Foto: Operovať koleno a rameno sa učili na trenažéri

Témy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Smer-SD sa po vražde Kuciaka neuchádzal o podporu kotlebovcov, pracoval len s dvomi variantmi Miera nezamestnanosti zostala pod hranicou päť percent, podľa Richtera nenastáva kríza Beňová pochybuje o kontaktoch Mariana K. na politikov, progresívcov komunikácia z Threemy neprekvapila Muža privalil valec na skládke odpadov, zomrel na mieste Aktualizované: Johnson opäť žiada Európsku úniu o otvorenie rokovaní o brexite, chce zrušiť írsku poistku

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X