Poruchami spánku trpí každý druhý Slovák, môžu za to aj nevhodné aktivity pred spaním

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
únava, žena, spánok
Foto: ilustračné, Thinkstock
Tento článok pre vás načítala AI.

Budenie sa v noci, ťažké ranné vstávanie a pocit únavy aj napriek dostatočnému spánku. Toto sú tri najčastejšie problémy, ktoré trápia Slovákov v spojitosti s ich spánkom.

Vyplýva to z rozsiahleho prieskumu uskutočneného skupinou Pilulka.sk a výskumným ústavom Behavio, ktorý sa zrealizoval na reprezentatívnej vzorke tisíc respondentov.

Problémy sa výraznejšie prejavujú u žien

Podľa výsledkov prieskumu sa s nočným prebúdzaním potýka 40 % respondentov. Brand manažérka Pilulka.sk Andrea Babicová poukazuje na to, že 39 % opýtaných má problémy s ranným vstávaním a 37 % z nich pociťuje únavu aj po dostatočnom množstve spánku. Až jedna štvrtina opýtaných uvádza obtiaže so zaspávaním. Všetky spomínané spánkové problémy sa výraznejšie prejavujú u žien než u mužov.

Najčastejšou pravidelnou aktivitou Slovákov pred spánkom je pozeranie do mobilu, počítača alebo sledovanie televízie. V prieskume 67 % respondentov uviedlo, že je pravidelne večer pred spánkom na mobile či počítači.

Medzi mladými ľuďmi vo vekovej kategórii 18 až 24 rokov je táto činnosť ešte výraznejšia, pričom 82 % z nich trávi večerné chvíle pred obrazovkami.

Sledovanie televízie pred spaním je zvykom pre 61 % dotazovaných, pričom muži sa tejto aktivite venujú o niečo častejšie než ženy. Ďalších 23 % opýtaných si dá niečo na jedenie a 17 % ľudí má sex. Zhodne po 11 % opýtaných uviedlo, že si dá cigaretu a tiež čaj na pokojný spánok.

Nevhodné rutiny a bledomodré svetlo

Odborník v oblasti spánkovej medicíny poukazuje na to, že primárnou príčinou častých problémov so spánkom sú nevhodné rutiny, ktoré ľudia praktizujú pred spánkom.

Je dokázané, že na nás najviac pôsobí bledomodré svetlo, ktoré vnímame prostredníctvom zraku. Je prítomné pri východe slnka ako budivý element, takže spôsobí prebúdzanie spiaceho človeka. Presne toto svetlo však obsahuje obrazovka mobilov a počítačov, čiže pred spánkom má na nás budivý a nie uspávací efekt,“ zdôrazňuje otorinolaryngológ a odborník na spánok Zoltán Csendes.

Kvalitný spánok je pre ľudské telo veľmi dôležitý. „Spánok je nevyhnutný pre regeneráciu celého organizmu a mnohé metabolické pochody prebiehajú len počas spánku. Napríklad aj tvorba niektorých hormónov, ktoré sa vylučujú len počas spánku, ako rastový hormón,“ dodáva Csendes.

Pre dospelého človeka je optimum 6 až 8 hodín kvalitného spánku. Csendes preto ľuďom odporúča, aby si vytvorili pravidelný rytmus spánku v rovnakom čase, neponocovali a pred spánkom nevykonávali ťažkú fyzickú prácu. Nemali by si tiež dávať kofeínové a povzbudzujúce nápoje.

„Dôležité je aj pokúsiť sa akoby vypnúť hlavu od stresu a pracovných povinností, nejesť príliš neskoro a, samozrejme, obmedziť počítač alebo mobil,“ uzatvára odborník.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Behavio