Prázdniny prinášajú viac detských úrazov, rizikom sú trampolíny či tobogany

tobogan, deti
Foto: GettyImages

Lekári počas letných prázdnin zaznamenávajú nárast detských úrazov. Ako upozorňujú chirurgovia z Nemocnice Komárno, člena skupiny AGEL, deti v lete trávia viac času bez dozoru. Výsledkom sú častejšie zranenia.

V zime sa zranenia detí obvykle odohrajú v domácnosti. Najrizikovejšie sú pritom je kuchyňa a kúpeľňa. V prírode je však nástrah oveľa viac, a tie hrajú prím v letnom období. Deti sú viac vonku, skúšajú nové veci, viac sa venujú rizikovejším činnostiam.

Najčastejším dôvodom hospitalizácie sú úrazy hlavy s poranením mozgu, zlomeniny horných a dolných končatín a tupé úrazy brucha. Mesačne hospitalizujeme pre úrazy v priemere okolo 20 pacientov do 18 rokov,“ uviedol primár chirurgického oddelenia v Nemocnici Komárno Gustáv Škodáček.

Pozor na tobogany a topenie sa

Pre prázdninujúcich školákov sú značne rizikové vodné plochy, v ktorých nevidieť na dno a deti do nich s obľubou skáču. V takom prípade hrozia poranenia chrbtice, hlavne pri skokoch do vody, kde je malá hĺbka alebo sa v nej nachádzajú skryté predmety.

Pri kúpaní treba dbať na zvýšenú pozornosť. Človek sa topí v tichosti, a keď už vdýchne vodu, začne sa dusiť, nedokáže kričať.

Skákanie na trampolínach a šmýkanie na toboganoch sú osobitým zdrojom rizika úrazu. Menšie deti by mali mať dospelí stále na očiach.

Nebezpečná kuchyňa

Časté úrazy bez ohľadu na ročné obdobie vznikajú aj v čase, keď je dieťa doma osamote.

Keď deti trávia čas doma samé, dochádza neraz k obareninám a popáleninám, napríklad pri varení a skúšaní hier s ohňom. Veľkú skupinu úrazov tvoria rezné rany, ktoré vznikajú pri príprave jedla.

Dieťa by malo vždy vedieť, na koho sa môže obrátiť a mať v dosahu napísané telefónne čísla na záchranárov i rodičov, radia lekári.

zranené dieťa
Foto: ilustračné, Getty Images

Ako má rodič postupovať pri úraze?

  • Nepanikáriť
  • Hýbať dieťaťom len v nevyhnutnej miere
  • Sledovať či je pri vedomí; ak nie, treba ihneď volať na číslo 112
  • Rodič by mal vedieť návštevu lekára veľmi dobre zvážiť, a ak to nie je nutné, poradiť si domácim ošetrením.
  • Ak si nie je istý, alebo nemá skúsenosti, nech radšej vyhľadá lekára
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Gustáv Škodáček
Firmy a inštitúcie Nemocnica Komárno