Pripomíname si Svetový deň reumatizmu

nordic walking
Foto: GettyImages

Svetový deň reumatizmu si pripomíname od roku 1996 vždy 12. októbra.

Témou tohtoročných podujatí a kampane je kvalita života ľudí s reumatickými ochoreniami v zrelom veku, možnosť ich pracovného uplatnenia na trhu práce, ale aj význam dobrovoľníctva pre pacientov s reumatickými ochoreniami. Informovala o tom Liga proti reumatizmu.

Aktivity spojené s touto kampaňou sú inšpirované Európskou ligou proti reumatizmu (EULAR). Spájajú všetkých, ktorí pomáhajú ľuďom s reumatickými ochoreniami, od odborníkov – lekárov a sestier v reumatológii až po pacientske organizácie a sympatizantov.

Keď sa spojíme a vyšleme jednotný odkaz na európskej, či národnej úrovni, môžeme toho veľa zmeniť,“ uvádza liga. „Spoločný pacientsky hlas musí byť ešte silnejší, lebo stále je málo akceptovaný.

Ciele tohtoročnej kampane

  • Zdravý pohyb s dôrazom na prevenciu negatívnych dôsledkov reumatických ochorení
  • „Pohnime sa s reumou!“ – nordic walking pomáha reumatikom
  • Zdôrazniť význam pracovného uplatnenia ľudí s reumatickými ochoreniami na ich kvalitu života.
  • Zvyšovať povedomie o význame dobrovoľníctva a činnosti pacientskych organizácií. Reumatické ochorenia postihujú viac ako 120 miliónov Európanov, vážne ovplyvňujú kvalitu života každého štvrtého človeka. Na Slovensku je to približne 50 000 občanov. Reumatické ochorenie môže prepuknúť v každom veku – i u detí, či mladých ľudí.

Piešťany sa rozsvietia na modro

Hlavný program Svetového dňa reumatizmu (SDR 2019) bude v Piešťanoch – v známom svetovom kúpeľnom meste všetkých reumatikov. Ako výraz podpory reumatikom budú na modro nasvietené dominanty kúpeľného mesta.

V rámci projektu „Pohnime sa s reumou!“ pokračuje v popoludňajších hodinách celoslovenské stretnutie walkerov, reumatikov i nereumatikov – chodcov s nordic walking paličkami aj s inštruktážnou lekciou.

Časť programu bude venovaná pamiatke nedávno zosnulého člena Ligy proti reumatizmu ako memoriál Miroslava Chebana.

Večer bude slávnostné vyhodnotenie novinárskej súťaže KROK 2018.

Liga proti reumatizmu na Slovensku

Už takmer 30 rokov je rešpektovaným a široko uznávaným pacientskym združením. Pomáha pacientom s reumatickými ochoreniami. Je prirodzenou platformou spolupráce medzi odborníkmi v reumatológii a pacientmi.

Má celoslovenskú pôsobnosť, 20 organizačných jednotiek, z toho 15 miestnych pobočiek a päť špecializovaných klubov: Klub Kĺbik, Klub Motýlik, Klub Čiernych Kostí, Klubu Bechterevikov a Klub Psoriatickej Artritídy. Osvetou oboznamuje s problematikou reumatických ochorení. Vydáva Informačný bulletin a rôzne brožúrky.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom