Reforma nemocníc v parlamente prešla, Kollárovo hnutie Sme rodina návrh nepodporilo (video)

NR SR: Rokovanie 51. schôdze
Zľava: Ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová, predseda NR SR Boris Kollár a predseda vlády SR Eduard Heger počas rokovania 51. schôdze Národnej rady SR. Bratislava, 14. december 2021. Foto: SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 14. decembra 18:55

Poslanci Národnej rady SR v utorok schválili zákon o kategorizácii ústavnej zdravotnej starostlivosti, ktorý súvisí s pripravovanou reformou siete poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.

Kvalitná a dostupná starostlivosť

Za hlasovalo 76 poslancov, proti bolo 68 poslancov a zdržali sa dvaja. Ministerstvo zdravotníctva SR paralelne s touto reformou bude postupne riešiť akútnu zdravotnú starostlivosť, teda siete záchrannej zdravotnej služby, následnú a dlhodobú starostlivosť a špecializovanú ambulantnú starostlivosť.

Cieľom tohto zákona je zabezpečiť kvalitnú a dostupnú ústavnú starostlivosť pre pacienta. Špecializovaná zdravotná starostlivosť a niektoré typy zdravotných výkonov, najmä invazívnych operačných zdravotných výkonov, sa preto budú koncentrovať do nemocníc, kde na ich poskytnutie majú zdravotnícki pracovníci potrebné zručnosti a skúsenosti.

Reformu podporili aj nezaradení poslanci

Vládne hnutie Sme rodina v utorok nehlasovalo za zákon o kategorizácii ústavnej zdravotnej starostlivosti, ktorý súvisí s pripravovanou reformou siete poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Proti návrhu hlasoval celý poslanecký klub Sme rodina, poslanci za stranu Smer – sociálna demokracia, Kotlebovci – ľudová strana Naše Slovensko, nezaradení poslanci okolo Petra Pellegriniho a z hnutia Republika. Naopak, novele vyslovil podporu celý poslanecký klub hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, s výnimkou Kataríny Hatrákovej, ktorá sa na hlasovaní nezúčastnila, ďalej poslanci za stranu Sloboda a Solidarita a niekoľkí nezaradení členovia zákonodarného orgánu.

Tým sa má zabezpečiť lepšia kvalita poskytovanej zdravotnej starostlivosti.  Tento cieľ, ako aj kvalita a efektívne využitie zdrojov, budú podporené vytvorením rôznych úrovní nemocníc. Konkrétne sa nemocnice zadefinujú ako komunitná, regionálna, komplexná, koncová a národná.

Rozsah poskytovanej zdravotnej starostlivosti

Zároveň zákon zadefinuje aj rozsah poskytovanej zdravotnej starostlivosti prostredníctvom zavádzanej kategorizácie ústavnej starostlivosti, a teda aj ďalšie podmienky a pravidlá pre poskytovanie tejto starostlivosti.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Sú nimi napríklad maximálne čakacie lehoty, minimálne počty vybraných zdravotných výkonov, ako aj indikátory kvality poskytovanej ústavnej starostlivosti. Má sa tiež dokončiť implementácia zmeny financovania ústavnej starostlivosti či vzdelávania zdravotníckych pracovníkov.

Zákon vstúpi do platnosti od 1. januára 2022 s výnimkou ustanovení o kategorizácii ústavnej starostlivosti pri podávaní žiadostí a vyhodnotení siete kategorizovaných nemocníc, ustanovení týkajúcich sa zoznamu čakajúcich poistencov z dôvodu nutnosti prípravy informačných systémov zdravotných poisťovní, Národného centra zdravotníckych informácií a poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktoré nadobudnú účinnosť 1. januára 2023 a okrem ustanovení týkajúcich sa povinností pri kategorizácii ústavnej starostlivosti, zrušení doterajšej koncovej siete a jej nahradením piatimi sieťami nemocníc, ktoré budú účinné od 1. januára 2024.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Firmy a inštitúcie Národná rada SRSme rodina