Testy Remdesiviru sú nečakane nádejné. Proti koronavírusu zaberá už po jednom dni

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
infúzia, pacient, nemocnica
Pacient dostane infúziu, ktorá trvá približne 20 minút a po tejto infúzii ešte hodinu čaká v ambulancii, či sa nevyskytne vedľajšia reakcia. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Ostro sledované klinické testovanie experimentálneho lieku Remdesivir v univerzitnej nemocnici v Chicagu zatiaľ prináša úspechy. Ak sa ukáže, že Remdesivir je skutočne účinný a nemá vážne vedľajšie účinky, mohol by sa stať prvým oficiálne schváleným liekom proti chorobe COVID-19.

U veľkej väčšiny testovaných pacientov s koronavírusom zaznamenali po podaní lieku rýchle zlepšenie stavu vrátane ústupu horúčky a respiračných problémov, pričom skoro všetkých mohli z nemocnice prepustiť do týždňa.

Remdesivir znižuje úmrtnosť na COVID-19

Ako informuje portál statnews.com, na testovaní sa v chicagskej nemocnici zúčastnilo 125 pacientov nakazených novým koronavírusom, z ktorých 113 bolo vo vážnom stave. Všetkým podávali infúzie Remdesiviru.

„Najlepšou správou je, že skoro všetkých týchto pacientov sme už prepustili, čo je fantastické. Zomreli len dvaja,“ uviedla lekárka Kathleen Mullaneová. Jedným dychom však dodala, že zatiaľ je predčasné robiť akékoľvek závery.

Tieto výsledky totiž poskytujú len čiastočný obraz o účinnosti Remdesiviru, podobné testy sa uskutočňujú v desiatkach ďalších zdravotníckych zariadení.

Biofarmaceutická spoločnosť Gilead Sciences, ktorá liek vyrába, zatiaľ nezverejnila iné klinické údaje. Urobí tak, až keď dostane výsledky z ďalších nemocníc. Malo by sa tak stať ešte v apríli.

Placebo nepodávali

Súčasné klinické testovanie má aj ďalšie obmedzenie – nie sú dostupné údaje z placebo efektov tohto lieku. Placebo totiž žiadnym pacientom nepodávajú.

Doktorka Mullaneová je napriek tomu optimistická. „Niektorých pacientov sme odpojili z ventilácie len deň po začatí terapie. Z tohto hľadiska sú tie výsledky veľmi dobré,“ vyhlásila.

Remdesivir momentálne testujú na 2400 pacientoch v ťažkom stave a na 1600 pacientoch, ktorých stav je mierne ťažký. Testy prebiehajú v desiatkach krajín po celom svete.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať