Riziko šírenia alebo návratu rakoviny pomôže znížiť chôdza aj joga, tvrdia vedci

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Joga

Vo svete každý rok ochorie na rakovinu viac ako 18 miliónov ľudí. Riziko rôznych foriem ochorenia pritom zvyšuje nečinnosť. Už 30-minútová chôdza denne a cvičenie jogy môže pomôcť znížiť únavu u pacientov s rakovinou a taktiež znížiť riziko šírenia choroby, návratu alebo smrti, tvrdí výskum.

Tri štúdie prezentované na výročnom stretnutí Americkej spoločnosti klinickej onkológie (ASCO), najväčšej svetovej konferencie o rakovine, pridávajú váhu dôkazom, že fyzická aktivita môže pacientom pomôcť, nie im brániť.

Cvičenie jogy znižuje zápal v tele

Prvá kontrolná štúdia sa zameriavala na vplyv cvičenia jogy na zápal. Zápal v tele podľa vedcov pomáha zväčšovať nádor a jeho šírenie po tele. Do štúdie sa zapojilo viac ako 500 pacientov s rakovinou s priemerným vekom 56 rokov z USA.

Respondenti cvičili jogu mesiac – každá skupina sa zúčastnila 75-minútových lekcií jogy dvakrát týždenne.  Pacienti následne absolvovali sériu krvných testov. Výskum vedený lekárskym centrom University of Rochester zistil, že tí, ktorí sa venovali joge, mali výrazne nižšie hladiny prozápalových jednotiek v porovnaní s pacientmi, ktorí jogu necvičili.

V druhej štúdii, ktorú tiež viedlo lekárske centrum University of Rochester, vedci skúmali vplyv jogy na únavu a kvalitu života. Do štúdie bolo zaradených 173 pacientov vo veku 60 rokov.

Účastníci boli opäť rozdelení do dvoch skupín. Dvakrát týždenne počas štyroch týždňov navštevovali 75-minútové lekcie jogy. Zistilo sa, že joga lepšie pomáha zmierniť únavu a udržiavať kvalitu života.

Pohyb významne znižuje riziko úmrtia

Tretia štúdia zistila, že pacienti s rakovinou, ktorí sú aktívni, môžu znížiť riziko úmrtia takmer o pätinu. Šesťročný výskum, ktorý viedla doktorka a vedkyňa Jurema Telles de Oliveira Lima z Instituto de Medicina Integral v Brazílii, zahŕňal viac ako 2 600 pacientov s rakovinou v Brazílii.

Pacienti boli zoradení podľa úrovne ich aktivity, pričom „aktívni“ boli klasifikovaní ako chodiaci na aspoň jednu 30-minútovú prechádzku päť dní v týždni. Výsledky ukázali, že riziko úmrtia bolo vyššie u ľudí so sedavým spôsobom života. Po 180 dňoch bola v tejto skupine preukázaná 26-percentná úmrtnosť, v porovnaní s 10-percentnou úmrtnosťou v aktívnej skupine.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať