Ruskí zdravotníci varujú pred lovením svišťov, obávajú sa bubonického moru v Mongolsku

Yemen Aid At Risk
Foto: SITA/AP

Ruskí zdravotníci a polícia navštevujú komunity v blízkosti Mongolska, aby ich varovali pred lovením svišťov. Dôvodom sú najmenej dva prípady bubonického moru, ktoré potvrdili v Mongolsku.

Niektorí pastieri v ruskej hornatej Altajskej republike tradične lovia svište a jedia ich mäso, v rozpore so zákazom. V západnom Mongolsku už zaviedli karanténu v provincii Chovd. Prípad nákazy zaznamenali aj v susednej Číne.

Podľa ruských médií sa v Altaji mor šíril už aj v minulosti a infikované svištie mäso je známou prenosnou cestou. Pred lovením svišťov varovali úrady tiež obyvateľov v susednej Tuvianskej republike. „Baktériu šíra blchy, ktoré obývajú srsť hlodavcov. Potkany a mäso zo svišťov a tiav je pre ľudí nebezpečné,“ píše sa vo vládnom upozornení.

Vysoko infekčný bubonický mor (nazývaný aj žľazový alebo čierny mor) spôsobuje bakteriálna infekcia. Kedysi bol jedným z najobávanejších ochorení na svete, dnes sa však už dá pomerne jednoducho liečiť antibiotikami, pokiaľ sa zachytí včas. Ak sa však nelieči, môže nakazeného zabiť vo veľmi krátkom čase.

Ochorenie má na svedomí jednu z najhorších epidémií v histórii ľudstva, ktorá si v 14. storočí v Afrike, Ázii a Európe vyžiadala približne 50 miliónov obetí. Stredovekú „čiernu smrť“ prenášali blchy z potkanov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom