Samotesty na COVID-19 dostali výnimku. Kedy ich budú Slováci využívať doma či v školách, nie je známe

Antigénový test, koronavírus
Na Slovensku pribudlo za nedeľu ďalších 106 prípadov koronavírusu. Foto: ilustračné, Laurent Gillieron/Keystone/AP

Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo SR tento týždeň informoval ministerstvo zdravotníctva o udelení výnimky pre testy na samotestovanie. Hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová však nekonkretizovala, odkedy by sa mohlo so samotestovaním začať.

Viac o téme: Koronavírus

Ako uviedla pre agentúru SITA, odborníci na ministerstve aktuálne nastavujú postup, ako bude možné takéto testovanie vykonať. Zaoberajú sa tiež tým, ako bude výsledok testu uznaný v súvislosti s platnými opatreniami. Samotesty budú určené na domáce použitie, využívať ich bude možné aj na školách či vo firmách.

„Zakúpených bolo 20 miliónov takýchto testov s použitím na nazálne testovanie. Testovanie na COVID-19 vnímame ako účinnú prevenciu, identifikovanie pozitívnych na vírus a ich stiahnutie do domácej izolácie,“ konštatovala Eliášová. Ako dodala, cestou samotestovania sa uberajú mnohé európske krajiny, javí sa ako veľmi efektívny nástroj boja proti pandémii koronavírusu.

Pred dvomi týždňami vtedajší minister zdravotníctva Marek Krajčí informoval, že štát stratégiu distribúcie samostestov stále pripravuje. „Buď sa budú testy posielať do domácností, alebo si ich budú môcť občania vyzdvihnúť na okresných úradoch. Ešte sa rozhodne, či ich bude distribuovať samospráva,“ povedal. Vtedy predpokladal, že by ich ľudia mohli mať doma práve počas tohto týždňa.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Zuzana Eliášová