Slovensko dostane dar od vedcov, bude mať k dispozícii 100-tisíc PCR testov na koronavírus (video)

Igor Matovič, Robert Mistrík
Zľava, členovia pernamentného krízového štábu: Vedec a odborník na biochémiu Robert Mistrík, predseda vlády SR Igor Matovič, manažér pôsobiaci v oblasti IT a telekomunikácií Peter Škodný, zástupca náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Josef Pokorný a europoslanec Peter Polák počas stretnutia prezidentky s členmi permanentného krízového štábu na Úrade vlády SR. Bratislava, 3. apríl 2020. Foto: SITA/Úrad vlády SR

Slovenskí vedci pripravujú 100-tisíc PCR testov. Tieto testy poskytli Slovenskej republike ako dar. Na tlačovej konferencii o tom informoval člen permanentného krízového štábu Robert Mistrík. Používať sa budú pri diagnostike a budú tiež slúžiť ako rezerva, ak Slovensko nebude schopné získať testy zo zahraničia.

„Snažíme sa o to, aby Slovensko bolo sebestačné. Aby sa nestalo, že v istom okamihu nebudeme schopní testovať,“ konštatoval Mistrík. Ako dodal, testovanie sa skladá z troch krokov, a síce odber vzorky, následne izolácia RNA a PCR diagnostika alebo test.

Táto iniciatíva sa týka tretieho kroku. Výroba by sa mala podľa neho ukončiť do dvoch týždňov, certifikácia by mala byť ukončená do troch týždňov.

Viac o téme: Koronavírus

Predseda vlády SR Igor Matovič informoval, že tieto testy dokáže Slovensko zabezpečiť za dramaticky nižšie ceny, aj po tom, ako sa darovaných 100-tisíc testov minie. Ako uviedol, od začiatku fungovania novej vlády bolo cieľom zvýšiť počet testovaných a zabezpečiť dostatok testov.

„V takejto situácii sa nemôžeme spoliehať na dlhoročné väzby dodávateľov zo sveta. Je potrebné, aby sme mali záložné riešenie, aby ľudia nezostali bez testov,“ konštatoval. Test bude podľa premiéra vyskladaný podľa protokolu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a budú ho používať úrady verejného zdravotníctva.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert Mistrík