Snaha uzatvoriť memorandum s LOZ nateraz stroskotala, oznámil Heger. Odborári majú ďalšie požiadavky

VLÁDA: Rokovanie Ústredného krízového štábu
Sprava: Generálna riaditeľka sekcie krízového riadenia na Ministerstve vnútra SR Michaela Kaňová, predseda vlády SR Eduard Heger a podpredseda vlády SR Igor Matovič počas rokovania Ústredného krízového štábu o situácii v zdravotníctve. Bratislava 23. november 2022 Foto: SITA/Diana Černáková
  • aktualizované 23. novembra 18:10

Snaha vlády uzatvoriť s Lekárskym odborovým združením (LOZ) memorandum nateraz stroskotala. Po rokovaní Ústredného krízového štábu to povedal premiér Eduard Heger.

Predstavitelia LOZ podľa neho v utorok večer prišli s ďalšími požiadavkami, ktoré chceli zapracovať do pracovných zmlúv.

Podľa neho by to znamenalo dodatočné zvýšenie o 120 miliónov eur, čím by účet na platy zdravotníkov dosiahol 430 miliónov eur. Vláda podľa neho ponúka stabilizačný príspevok, a to nielen pre lekárov, ale pre všetkých zdravotníckych pracovníkov.

Viaceré požiadavky sa už plnia

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský sa vyjadril, že viaceré požiadavky navrhnuté LOZ sa už plnia. Čo sa týka pokrytia nákladov nemocníc, v rozpočte na budúci rok je podľa neho vyčlenených 134 miliónov eur na riešenie zadlžovania nemocníc.

„Pracujeme na tom, aby sa dlhy nemocníc začali riešiť už v tomto roku,“ povedal. Rezort taktiež rieši nastavenie systému DRG, ktorý by mal byť funkčný do konca roka 2024.

Dohoda je podľa neho aj na zvýšení počtu zdravotníckych pracovníkov v nemocniciach, čo si bude vyžadovať vypracovanie nových zákonných normatívov.

Podľa ministra sú vyriešené aj vyššie platy sestier, ako aj zdaňovanie nepeňažného plnenia vzdelávania zdravotníkov. Rezort splní aj požiadavky na zvýšenie počtu medikov a v budúcom roku príjmu fakulty o 120 medikov viac.

Celý balík by vyplatili v decembri

Ako uviedol minister financií Igor Matovič, štát ponúka všetkým zdravotníkom jednorazový stabilizačný poplatok. „Dnes dávame ponuku tým, ktorí sa rozhodnú zostať pri pacientoch,“ povedal.

Ten by mal na tri roky dosiahnuť pre atestovaného lekára 10-tisíc eur, plus ďalších 1 000 eur za každý rok praxe, maximálne 30-tisíc eur. Pre neatestovaného lekára by príspevok predstavoval 10-tisíc eur a pre ostatných zdravotníkov 5-tisíc eur.

„Vieme to vyplatiť z usporeného na tento rok, čo je alternatíva voči ponuke LOZ,“ povedal a dodal, že suma stabilizačného príplatku sa bude vzťahovať na prácu pri plnom úväzku.

Celý balík finančných prostriedkov pôvodne určený v rozmedzí rokov 202 až 2025 by tak vláda zdravotníkom vyplatila už v decembri tohto roka. Výdavky na vyplatenie takéhoto príspevku lekárom a ostatným zdravotníckym pracovníkom si vyžiada 400 miliónov eur.

Odporučili prijatie núdzového stavu

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský potvrdil, že Ústredný krízový štáb odporučil vláde prijatie núdzového stavu. Ak sa vláda s LOZ nedohodne, návrh na vyhlásenie núdzového stavu predloží minister na budúcotýždňové rokovanie vlády.

Premiér Eduard Heger verí, že vyhlásenie núdzového stavu nakoniec nebude potrebné.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eduard HegerIgor MatovičVladimír Lengvarský
Firmy a inštitúcie LOZ Lekárske odborové združenieMZ Ministerstvo zdravotníctva SRÚstredný krízový štáb SR