Spišská Belá získala financie na integrované centrum, no stavať zrejme nebude

lekár, dieťa
Foto: ilustračné, Getty Images

Mesto Spišská Belá by mohlo vďaka eurofondom postaviť Centrum integrovanej zdravotnej starostlivosti. Hoci projekt aj financie naň vo výške zhruba 780-tisíc eur mu boli schválené, stavať zrejme nebude.

„Mesto do tohto projektu asi nepôjde, hlavne z finančných dôvodov, keďže by muselo z vlastných zdrojov doložiť približne 450-tisíc eur,“ vysvetlila pre agentúru SITA Jana Neupauerová zo sekretariátu primátora mesta.

Samospráva podľa nej počítala s nižším spolufinancovaním. Rovnako dodala, že mesto nie je veľmi zaujímavé pre lekárov špecialistov.

Mesto ho ani nepotrebuje, tvrdia poslanci

O tom, či mesto pôjde alebo nepôjde do projektu definitívne rozhodnú poslanci počas zasadnutia mestského zastupiteľstva koncom augusta.

Už na rokovaní koncom júna bola podľa Neupauerovej väčšina z nich svojimi stanoviskami proti. „Padali otázky, či mesto nutne potrebuje nové zdravotné stredisko, a čo bude s budovou dnešného zdravotného strediska,“ vysvetlila.

Viacerí poslanci sa podľa nej zhodli na tom, že projekt je skôr určený pre obce, ktoré nemajú zdravotné stredisko a lekárov majú roztrúsených po obci.

„V našom meste máme zatiaľ dosť priestoru pre lekárov. Máme zdravotné stredisko, vlastné priestory si tu stavia aj zubár. Uvoľnili sa tiež ďalšie priestory v klinike miestneho lekára,“ vysvetlila Neupauerová.

Projekt predložilo bývalé vedenie mesta

Mesto získalo nenávratný finančný príspevok v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu. Projekt predkladalo ešte bývalé vedenie mesta na čele s primátorom Štefanom Bieľakom, dnes poslancom tamojšieho zastupiteľstva.

Podľa jeho slov sa už vtedy vedelo, že náklady na vybudovanie centra budú vo výške 1,2 milióna eur. Rovnako aj to, že spolufinancovanie bude vyššie než päť percent.

Predošlé zloženie mestského zastupiteľstva tento zámer schválilo s tým, že o ďalšom postupe sa rozhodne po verejnom obstarávaní.

„Žiadne mesto s veľkosťou ako je Spišská Belá nedisponuje zdrojmi, aby mohlo takýto projekt dofinancovať z vlastných zdrojov. Predpokladá sa, že na dofinancovanie by tak išli peniaze z úveru,“ povedal pre SITA Bieľak. Podľa neho je otázne, či mesto dokáže takúto investíciu zvládnuť a či ju potrebuje.

„Samozrejme, ak si povie, že bude financovať iné priority, ako sú napríklad cesty či chodníky a nie zdravotné služby, tak na tento projekt potom zdroje budú chýbať. Ak povie, že prioritou sú zdravotné služby, v tom prípade by možno mesto dokázalo projekt dofinancovať z úverových zdrojov. Je potrebné sa zodpovedne rozhodnúť, pretože jedna vec je využiť peniaze a druhá vec je využiť ich rozumne a finančne to zvládnuť,“ skonštatoval.

Súčasné stredisko je zastarané

Centrum malo vzniknúť vedľa súčasného zdravotného strediska na mieste, kde sa nachádzajú skladové priestory mesta. S výstavbou sa malo začať v polovici tohto roka. Hotová mala byť do konca 2020.

Vybudovaním nového centra mali vzniknúť nielen nové priestory podľa súčasných štandardov pre lekárov prvého kontaktu. Išlo najmä o integráciu niektorých činností, ako aj ich rozšírenie. Pribudnúť mal napríklad ultrazvuk či EKG.

Dnešná budova zdravotného strediska podľa Bieľaka nespĺňa štandardy moderného zariadenia. Súčasní lekári v Belej mali podľa jeho slov záujem o presťahovanie sa do nových a moderných priestorov.

„Priestory terajšieho zdravotného strediska by sa dali po stavebnej úprave využiť na iné účely, či už na zdravotnícke alebo ďalšie služby,“ poznamenal bývalý primátor.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana NeupauerováŠtefan Bieľak