Sťahovaný liek Egilok vám v lekárni zoberú, no možno nevymenia

Lekarnik
Foto: Thinkstock

Piatkové stiahnutie lieku Egilok z trhu spôsobilo problémy lekárňam. Podľa inštrukcií Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv totiž pacienti majú priniesť liek problémovej šarže do hociktorej lekárne. Môže ísť pritom aj o otvorené a načaté balenia.

No ak sa takýto liek objaví v lekárni, ktorá ho nevydala, nastane problém. Ako informuje Slovenská lekárnická komora, v tomto prípade nejde o reklamáciu. „Reklamovať sa dá iba produkt, alebo služba poskytnutá konkrétnym poskytovateľom,“ upozorňuje prezident SLeK Ondrej Sukeľ.

„Nie je to storno hotovosti ani výber z pokladne. Nie je to ani vrátenie či výmena. Neexistuje preto legálny spôsob výdaja hotovosti z pokladne, resp. legálny spôsob výmeny za liek inej šarže,“ hovorí.

Pacienti sa výmeny nemusia dočkať

Podľa zákona o liekoch je lekárnik povinný po nariadení štátnym ústavom bezodkladne pozastaviť výdaj humánneho lieku alebo zdravotníckej pomôcky, stiahnuť humánny liek z trhu alebo zdravotnícku pomôcku z trhu alebo pozastaviť jej použitie v prevádzke.

To však nijakým spôsobom nedáva kompetenciu ani ŠÚKL-u, ani držiteľovi registrácie nariadiť lekárni bližšie neurčený spôsob výmeny lieku, zdôrazňuje komora.

Podľa Sukeľa zároveň s nimi o tom nikto nekomunikoval a lekárne postavili pred hotovú vec. „To stavia lekárnikov do zvláštnej pozície vykonávateľa pokynov iného subjektu,“ poznamenal.

SLeK preto odporúča svojim členom postupovať podľa zákona. To znamená prijať vrátený liek, uložiť ho podľa predpisov, no nijako ho pacientovi nekompenzovať.

Problém chcú riešiť s farmafirmou

Držiteľom registrácie je maďarská spoločnosť Egis Pharmaceuticals PLC. Vo svojom metodickom pokyne lekárnikom uvádza, že sú povinní vrátiť distribútorom nevydané balenia šarže 2230N0518 s exspiráciou 05/2021.

„Taktiež vyzývame lekárnikov, aby prijali reklamáciu lieku tejto dotknutej šarže od pacientov, aj keď liek nebol vydaný v ich lekárni, a vymenili ho za liek Egilok 100 x 25 mg náhradnej šarže,“ píše farmafirma.

Slovenská lekárnická komora ju upozornila na problém, ktorý takto spôsobila. Chce si to s ňou vysvetliť.

Egilok
Foto: facebook.com/Štátny-ústav-pre-kontrolu-liečiv, koláž: WBN

Problém s liekom Egilok

  • Ide o liek s účinnou látkou metoprolol, patrí do skupiny nazývaných betablokátory. Používa sa na liečbu vysokého krvného tlaku a na odstránenie alebo prevenciu bolesti v hrudníku spôsobenej anginou pectoris. Egilok sa používa aj pri liečbe porúch srdcového rytmu, udržiavacej liečbe v stavoch po infarkte myokardu a na predchádzanie záchvatom migrény.
  • Problém sa týka výhradne šarže 2230N0518 s exspiráciou 05/2021.
  • Je podozrenie, že do balenia s označením 25 mg sa dostali lieky s dávkou 50 mg.
  • Užitie tablety s vyššou silou môže pre pacientov predstavovať zdravotné riziko.
  • Rozlíšiť ich je jednoduché. Tablety Egilok 25 mg majú na jednej strane štvrtiacu čiaru a na strane druhej písmeno „E“ s číslom „435“. Tablety Egilok 50 mg majú na jednej strane poliacu čiaru a na druhej strane písmeno „E“ s číslom „434“.
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ondrej Sukeľ
Firmy a inštitúcie SLeK Slovenská Lekárnická KomoraŠÚKL Štátny ústav pre kontrolu liečiv