Starostovia vzali očkovanie proti koronavírusu do vlastných rúk. Záujemcov majú dosť, ale vakcín málo

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ockovanie, koronavirus
Foto: ilustračné, SITA/Tomáš Somr.

Povestné svetlo na konci tunela menom koronavírus predstavujú vakcíny, ktoré okrem nádeje prinášajú v ostatnom období aj problémy medzi odborníkmi i politikmi.

Predstavujú však zrejme najefektívnejší spôsob, ako môžeme s vírusom bojovať. Čas ukáže, či ho dokážeme aj poraziť.

S podobným odhodlaním sa pustila do pilotného projektu aj Fakultná nemocnica Trenčín (FN TN). Spoločne s dvoma obcami z Trenčianskeho samosprávneho kraja zorganizovala očkovanie pre občanov starších ako 60 rokov v ich bydlisku. Využila pritom vakcínu Pfizer.

Dolná Súča

Ako prvá si vyskúšala očkovanie v miestnom kultúrnom dome obec Dolná Súča. Uskutočnilo sa 8. apríla a ako pre Webnoviny.sk prezradil starosta Rudolf Pleva, projekt sa dočkal úspechu.

„Všetci zaregistrovaní aj prišli. Všetko bolo v poriadku, ľudia boli disciplinovaní a dodržiavali pokyny. Nezaregistrovali sme žiadne problémy, čo nás veľmi teší. Takisto bola dobrá aj spolupráca s vakcinačným oddelením FN TN. Všetko prebehlo k spokojnosti všetkých,“ uviedol.

S pozitívnymi ohlasmi sa stretol aj medzi spoluobčanmi. „Občania boli veľmi radi, že nemusia nikam cestovať a že mali takúto možnosť prakticky doma. Sú občania, ktorí by sa nešli zaočkovať nikam inam, ale keď to mali v obci, tak súhlasili,“ ozrejmil.

Starosta tiež prezradil, že by pokojne takúto možnosť využil aj v budúcnosti a aj pre mladšie ročníky.

Bošáca

Podobná udalosť čaká aj neďalekú obec Bošáca. Tamojší starosta Daniel Juráček sa však rozhodol projekt rozšíriť aj pre ľudí nad 60 rokov z Bošáckej doliny, v ktorej ležia tiež obce Trenčianske Bohuslavice, Haluzice, Zemianske Podhradie a Nová Bošáca.

Opäť v spolupráci s FN TN zorganizujú v sobotu 10. apríla očkovanie vakcínou Pfizer. K dispozícii majú 235 dávok. Na akcii sa bude podieľať 15-členný tím. Dvanásť ľudí príde z trenčianskej nemocnice a na koordináciu a plynulosť očkovania budú dohliadať traja miestni hasiči.

Na registráciu využili systém, ktorý ľudia poznajú aj z testovania na koronavírus. Prihlasovanie spustili 30. marca a napriek pomalému nárastu registrovaných v prvých dňoch sa napokon kapacita naplnila.

Okrem osobnej alebo telefonickej registrácie mohli záujemcovia využiť aj portál Bookio, ktorý, podobne ako neskôr platformu MOMKy na dlani, zaviedlo do praxe Združenie miest a obcí Slovenska.

Oba systémy využili už milióny ľudí. „Preto sme aj štátu avizovali, že keď tieto dva systémy už takto fungujú, dokážeme pomôcť s prihlasovaním na očkovanie s tým, že si to vieme predstaviť aj na úrovni samospráv, kde štát zabezpečí zdravotnícky personál a rozdistribuuje očkovaciu látku,“ povedal Webnovinám ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS Michal Kaliňák.

Doplnil, že by to bolo maximálne efektívne, s veľmi rýchlym spôsobom očkovania ľudí. Doteraz však podľa neho štát o tento systém neprejavil záujem. „Systém je obľúbený, komfortný a funguje. Aktivitu obce Bošáca vnímame ako dôkaz toho, že nami navrhovaný model je možný,“ dodal Kaliňák.

Veľký záujem, nedostatok vakcín

Starosta Bošáce uviedol, že desiatky záujemcov museli pre nedostatok vakcín odrieknuť. „Mrzí ma, že nám štát neposkytol viac vakcín, pretože sme mohli pokojne zaočkovať oveľa viac ľudí, ktorí sa prihlásili. Teraz sme pre nedostatok vakcín museli odriecť zhruba sto ľudí,“ povedal pre Webnoviny.sk.

Sprostredkovanie očkovania v kultúrnom dome ho veľmi teší. Za prvoradé totiž považuje zdravie a bezpečnosť ľudí.

„Dôležitá je najmä dôvera. Vieme, že starší ľudia majú akýsi odpor voči nemocniciam a preto mnohí môžu odmietnuť ísť do mesta, do nemocnice a nechať sa očkovať. Svoju dedinu poznajú. Ľudia presne včas vedia kam a o koľkej majú prísť a akú vakcínu dostanú,“ uviedol.

Upozornil tiež na to, že nie všetci občania majú možnosť dostať sa do nemocnice na očkovanie, pretože bývajú v odľahlejších oblastiach. Samotná obec už odviezla niekoľko ľudí na očkovanie do Trenčína. „Štát mohol reagovať na takéto situácie, ktoré sa určite vyskytujú na celom Slovensku. Mohli zriadiť mobilné jednotky, ktoré prídu k ľuďom,“ navrhol.

Pomoc občanom

Podobné projekty by podľa neho mohli zvládnuť aj iné dediny. Hovorí, že testovanie je len prevencia a skutočne pomôže očkovanie, ktoré ponúka najväčšiu možnosť návratu do normálneho života.

„Aby sme nemuseli nosiť rúška a pokojne sa vybrali napríklad k rodine, na kultúrne či športové podujatie alebo na dovolenku. Verím, že kdekoľvek na Slovensku sú na dedinách dobrovoľníci, ktorí by pomohli. Ľudia chcú a majú záujem, len ich treba podporiť,“ vyhlásil.

Samotná obec z očkovania nezarobí ani cent. Naopak, záujemcom, ktorí sa nemajú ako dostať na miesto, poskytnú zdarma odvoz.

Podobný prístup zvolili už na začiatku pandémie, keď každému obyvateľovi obce poslali rúško. Tento rok sa k nim pridali aj povinné respirátory. Uľahčili aj testovanie, najprv inštaláciou online kamery na mieste testovania a napokon aj kúpou nového softvéru, ktorý urýchlil registráciu ľudí a teda celkový proces.

Očkovanie pre všetkých

Starosta je presvedčený, že vakcinačný program na Slovensku je potrebné zefektívniť a zrýchliť. V takejto situácii by sa podľa neho nemala riešiť politika, ale zdravie ľudí. „Za jeden víkend otestujeme 2,5 milióna ľudí. Do mesiaca by sme mohli zvládnuť zaočkovať všetkých,“ povedal.

On sám chcel, aby bolo už sobotňajšie očkovanie prístupné pre ľudí od 50. rokov. Problém bol však v tom, že Pfizer, ktorým disponuje FN TN, je určený pre ľudí nad 60 rokov.

Pre tých o desať rokov mladších je k dispozícii vakcína AstraZeneca, ktorú má župa. Práve s jej zástupcami starosta začal rokovať a obe strany sú naklonené očkovaniu v Bošáci ľudí od 50 rokov. „Chcem však dokončiť najprv prvé očkovanie a potom sa naplno pustíme aj do ďalších možností,“ ozrejmil.

Nemocnica je pripravená

Po úspechu v Dolnej Súči a zdarných prípravách v Bošáci je aj trenčianska nemocnica naklonená pokračovať v očkovaní v teréne. „Pokiaľ budeme mať dostatok vakcín, určite bude našou snahou túto aktivitu opakovať, už máme za sebou napríklad očkovanie 200 občanov prvou dávkou vakcíny v obci Dolná Súča,“ povedala Webnovinám hovorkyňa nemocnice Martina Holecová.

V očkovaní vidí niekoľko pozitív. „Sme veľmi radi, že môžeme na jednej strane prispieť k urýchleniu a zvýšeniu počtu zaočkovaných osôb a zároveň aj na druhej strane vyjdeme v ústrety občanom, pre ktorých je obtiažne dostaviť sa na očkovanie do nášho vakcinačného centra, prípadne korektne zvládnuť proces registrácie,“ dodala.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniel JuráčekMartina HolecováMichal KaliňákRudolf Pleva
Firmy a inštitúcie Akultná nemocnica Trenčín (FN TN)PfizerTSK Trenčiansky samosprávny kraj (VÚC)ZMOS Združenie miest a obcí Slovenska