Stovky vedcov sa obrátili s kritikou na WHO, vadí im jej odmietavý postoj voči elektronickým cigaretám

elektronická cigareta
Foto: ilustračné, Getty Images

Viac ako 100 renomovaných vedcov z celého sveta zaslalo otvorený list s ostrou kritikou Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre jej odmietavý postoj k elektronickým cigaretám.

Experti tvrdia, že tvrdohlavý postoj WHO k novým nikotínovým výrobkom prispieva k úmrtiu miliónov fajčiarov. Organizáciu vyzývajú, aby „modernizovala svoj prístup k tabakovej politike”. Informujú o tom viaceré svetové médiá vrátane The Melbourne Herald Sun.

S kritikou nešetria ani bývalí zamestnanci

Kritika prichádza pred blížiacim sa rokovaním WHO o regulácii tabakových výrokov, ktorého sa zúčastní 168 predstaviteľov krajín sveta. Odmietavý postoj WHO kritizujú aj niektorí bývalí zamestnanci, ako Ruth Bonita alebo Robert Beaglehole.

Obaja uviedli, že sú „extrémne sklamaní z nelogického a zvráteného prístupu WHO” k produktom s nižším obsahom nikotínu, aký predstavuje napríklad vapovanie.

WHO vedie prohibičnú kampaň

Jedným zo signatárov otvoreného listu je aj zakladajúci predseda Austrálskej asociácie znižovania škôd spôsobených tabakom (ATHRA) Colin Mendelsohn.

„WHO vedie prohibičnú kampaň proti znižovaniu škôd spôsobených tabakom, aj keď znižovanie škôd spôsobených tabakom je súčasťou jej oficiálnej politiky,” povedal na margo politiky WHO. Dodal, že má pritom veľký vplyv najmä v krajinách s nízkymi a strednými príjmami.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie WHO Svetová zdravotnícka organizácia