Stratifikácia sa presúva na ďalšiu schôdzu, ministerka požiadala o odklad

Andrea Kalavská
Foto: SITA/Martin Medňanský
  • aktualizované 28. októbra, 14:48

O tom, či stratifikácia prejde do druhého čítania, sa rozhodne až na ďalšej schôdzi parlamentu. Požiadala o to ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.

Poslanci v pléne prerokovali v prvom čítaní návrh novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorého obsahom je práve stratifikácia. O postupe do druhého čítania mali rozhodnúť v pondelňajšom hlasovaní.

Na začiatku hlasovania však predseda parlamentu Andrej Danko oznámil, že na žiadosť ministerky sa hlasovanie presúva na novembrovú schôdzu.

Návrh nemal dostatočnú politickú podporu

Šéfka rezortu zdravotníctva bola požiadaná [o odloženie hlasovania] niekoľko minút pred hlasovaním, nakoľko jej bolo oznámené, že nie je dostatočná politická podpora tohto legislatívneho návrhu,“ reagovalo po niekoľkých hodinách ministerstvo zdravotníctva.

Kto jej to oznámil a požiadal ju o odloženie hlasovania, rezort neupresnil.

K bližším podrobnostiam sa Andrea Kalavská vyjadrí v utorok.

Ministerka zdravotníctva bojovala za stratifikáciu a hľadala podporu pre túto reformu naprieč celým či už odborným alebo politickým spektrom. Do dnešného dňa sa pani ministerka snažila hľadať podporu pre zákon,“ uviedla ďalej ministerstvo.

Podľa SaS sa hlasovanie odložilo poza ministerkin chrbát

Predseda strany Sloboda a solidarita Richard Sulík kritizoval stranu Smer-SD, že ministerku k tomuto kroku „donútila“, sám však povedal, že nepozná dôvody odloženia hlasovania.

Tímlíderka SaS pre zdravotníctvo Janka Cigániková pripomenula, že stratifikáciu podporuje odborná verejnosť a zhoda sa našla aj naprieč politickým spektrom. „Podľa našich informácií stopol hlasovanie šéf ministerky, premiér Peter Pellegrini,“ vyhlásila Cigániková. Podľa nej je na príčine, že reformu nechce podporiť strana Smer-SD, ktorá pritom ministerku nominovala.

Cigániková tiež vyhlásila, že podľa jej informácií ministerka v skutočnosti o presunutie hlasovania nepožiadala a spravil to Pellegrini za jej chrbtom.

Posúvajú sa aj ďalšie hlasovania

Ministerka zároveň požiadala aj o odloženie hlasovania o ďalších zákonoch. Návrh novely zákona o zdravotnej starostlivosti upravuje ošetrovateľskú a paliatívnu starostlivosť. Keďže súvisí so stratifikáciou, môže to súvisieť s jej odkladom.

Ministerka však zároveň posunula aj hlasovanie o definitívnom schválení návrhu novely zákona o ochrane a podpore verejného zdravia. Tá upravuje zákaz prijímať do škôlky nezaočkované deti. Takisto zakazuje soláriám poskytovať služby deťom do 18 rokov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrea KalavskáAndrej Danko
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky