Súd dal za pravdu poisťovni Dôvera, ministerstvo zle prepočítavalo výšky úhrad za lieky

lekáreň, lieky
Foto: ilustračné, SITA/Marián Peiger

Krajský súd v Bratislave dal zdravotnej poisťovni Dôvera za pravdu v spore s Ministerstvom zdravotníctva SR, ktorý sa týkal nesprávneho vypočítavania výšky úhrad za lieky pre poisťovne. Dôvera vypočítala, že sa týmto spôsobom z verejného zdravotného poistenia každoročne stráca 72 miliónov eur.

Rozhodnutie ministra sa zrušuje

V septembri súd rozhodol, že „rozhodnutie ministra zdravotníctva sa zrušuje a vec vracia ministrovi zdravotníctva na ďalšie konanie”. Informoval o tom v tlačovej správe hovorca poisťovne Matej Štepiansky.

Spor sa týkal Zoznamu kategorizovaných liekov, ktorý vydáva ministerstvo, pričom sa v ňom určuje, aké lieky a v akej výške majú byť hradené zdravotnými poisťovňami. V roku 2017 poisťovňa zistila, že ministerstvo neprepočítava výšku náhrad za štandardnú dávku liečiva správne, čím porušuje platnú legislatívu.

Identifikovali stovky liekov

„Identifikovali sme stovky liekov s nesprávne vypočítanou výškou úhrady. Obrátili sme sa na ministerstvo, aby sme ho na problém upozornili a zamedzili úniku vzácnych finančných zdrojov. Podali sme pripomienky v konaní, ktoré samo iniciovalo. Niektoré akceptovalo, niektoré nie. Vtedy sme si vypočuli, že chceme šetriť na pacientoch a podobne,” uviedol Štepiansky.

Nakoľko však viaceré podnety poisťovne neboli akceptované, obrátili sa v roku 2018 na súd. Ten v septembri 2021 rozhodol, že prípad by sa mal vrátiť na stôl ministrovi, ktorý by mal znovu rozhodnúť.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Dôvera zdravotná poisťovňaMZ SR Ministerstvo zdravotníctva SR