Svet má prostriedky na ukončenie pandémie vo vlastných rukách, zatiaľ však vyhráva nerovnosť

Očkovanie, koronavirus
Foto: ilustračné, SITA/AP

Svet by mohol v roku 2022 dospieť ku koncu pandémie, pretože má nástroje na ukončenie „tejto kalamity“. V príspevku na sociálnej sieti LinkedIn, ktorý cituje spravodajský portál CNN, to naznačil generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Zároveň však upozornil, že pandémia bude trvať tak dlho, kým bude trvať nerovnosť medzi jednotlivými časťami sveta.

Vakcíny sú rozmiestnené nerovnomerne

Nástroje proti pandémii ochorenia COVID-19, ktorá trápi svet už dva roky, sú po svete rozmiestnené nerovnomerne. Zatiaľ čo v Európe a USA ľudia dostávajú posilňujúce dávky vakcín, v Afrike sú traja zo štyroch lekárov nezaočkovaní.

Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína

Pre tento rozdiel je pravdepodobnejší vznik nových variantov, čo „nás väzní v tomto cykle nepretržitej straty, ťažkostí a obmedzení,“ vyjadril sa Tedros.

Ukončenie nočnej mori

„Ak ukončíme nerovnosť, ukončíme pandémiu a ukončíme globálnu nočnú moru, ktorú sme všetci prežili. A toto je možné,“ vyjadril sa tiež šéf WHO.

Tedros v texte uviedol aj niekoľko predsavzatí pre nadchádzajúci rok. Okrem iného uviedol, že bude spolupracovať s vládami vo svete na uprednostňovaní dodávok vakcín do medzinárodných iniciatív, ako je napríklad COVAX, s cieľom zaočkovať 70 percent obyvateľov vo všetkých krajinách do polovice roku 2022.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Tedros Adhanom Ghebreyesus
    Firmy a inštitúcie Svetová zdravotnícka organizácia (WHO)