Ťažká forma COVID-19 by sa mohla liečiť prípravkom RoActemra, EMA odporučila schváliť jeho použitie

Koronavírus, nemocnica
Foto: ilustračné, SITA/AP

Európska lieková agentúra (EMA) v pondelok odporučila schváliť použitie protizápalového prípravku RoActemra na liečbu dospelých pacientov hospitalizovaných s ťažkým priebehom ochorenia COVID-19. Rozhodnutie agentúry musí ešte potvrdiť Európska komisia (EK).

Pomôže aj ventilovaným pacientom

Liek, ktorý vyrába švajčiarsky farmaceutický gigant Roche, sa v súčasnosti používa na liečbu niektorých foriem artritídy.

EMA odporúča rozšíriť jeho použitie na liečbu dospelých pacientov hospitalizovaných s ťažkou formou ochorenia COVID-19, ktorých už liečia kortikosteroidmi, potrebujú kyslíkovú podporu alebo sú napojení na pľúcnu ventiláciu.

Znížilo sa riziko úmrtia

Prípravok RoActemra sa považuje za liečivý vďaka svojej schopnosti blokovať pôsobenie interleukínu-6, čo je látka produkovaná organizmom v reakcii na zápal, ktorý hrá dôležitú úlohu pri ochorení COVID-19.

Štúdia na vzorke 4116 hospitalizovaných dospelých osôb s ťažkou formou ochorenia COVID-19 podľa EMA ukázala, že nasadenie tohto prípravku popri štandardnej liečbe znížilo riziko úmrtia v porovnaní s aplikovaním iba samotnej štandardnej liečby.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Firmy a inštitúcie EMA Európska lieková agentúra