Telemedicína má výhody pre pacienta aj lekára, ale zdravotné poisťovne ju nepreplácajú

Telemedicína
Foto: ilustračné, Getty Images

Slovenská asociácia dodávateľov zdravotníckych pomôcok (SK+ MED) poukazuje na nevyhnutnosť nastaviť jasnú a transparentnú úhradovú politiku za telemedicínu. Z telemedicíny alebo medicíny na diaľku podľa združenia benefituje pacient, lekár aj poisťovňa.

Jej využitie je však na Slovensku minimálne, pretože lekárom chýba stanovenie ceny za výkon. Ako uviedli zástupcovia SK+ MED, zdravotné poisťovne takúto formu starostlivosti o pacientov lekárom nepreplácajú. Z verejného zdravotného poistenia je hradený len prístroj na domáce monitorovanie.

Koronavírus aj kardiológia

Význam telemedicíny sa ukázal naplno v čase koronavírusovej pandémie, nevyhnutnosťou je však aj v kardiológii.

„Prostredníctvom moderných diagnostických medicínskych inovácií vieme napríklad cez vzdialený monitoring permanentne 24 hodín monitorovať srdcovú činnosť pacientov. Pacient tak nie je odkázaný čakať dlhé hodiny v čakárni na vyšetrenie lekárom špecialistom,“ uviedol predseda združenia SK+ MED Vladimír Mičieta.

Dodal, že lekár si vie na diaľku skontrolovať zdravotný stav pacienta prostredníctvom údajov, ktoré mu zabezpečuje tzv. vzdialený monitoring.

Namerané hodnoty pacientov prostredníctvom telemedicínskych zariadení sú pre pacientov aj lekárov k dispozícii v reálnom čase. „Pre využitie vzdialeného monitoringu existuje v súčasnosti niekoľko zariadení, ktoré zabezpečujú plnohodnotné merania a monitorovanie stavu pacienta. Medzi ne patrí EKG monitor, tlakomer, glukomer, spirometer alebo napríklad oximeter či teplomer,“ ozrejmil Mičieta.

Monitoring na diaľku

Vzdialený monitoring je podľa neho vhodný pre pacientov s chronickými ochoreniami, pre pacientov s akútnou zmenou zdravotného stavu, pre novodiagnostikovaných, ale aj pre pacientov s ťažko stanoviteľnou diagnózou či pre tých, ktorí boli po hospitalizácii prepustení do domácej starostlivosti.

Viac o téme: Koronavírus

Slovenská asociácia dodávateľov zdravotníckych pomôcok aktuálne združuje záujmy 26 dodávateľov zdravotníckych pomôcok pôsobiacich na Slovensku.

Je riadnym členom MedTech Europe, medzinárodnej zdravotníckej asociácie so sídlom v Bruseli, ktorá zastrešuje národné asociácie dodávateľov a výrobcov zdravotníckych pomôcok a technológií z celej Európy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimír Mičieta
Firmy a inštitúcie SK+MED Slovenská asociácia dodávateľov zdravotníckych pomôcok