Topoľčianska nemocnica začala s lepším informovaním pacientov

Lekár, doktor, prehliadka, choroba
Foto: boaforma.uol.com.br

Komunikácia medzi zdravotníckym personálom a pacientmi býva často problematická. Pacienti sa ostýchajú klásť otázky, nepriznajú sa, keď niečomu nerozumejú. Lekári často nemajú čas, nevedia zvoliť vhodný jazyk, alebo zabúdajú.

Nemocnica Svet zdravia v Topoľčanoch preto skúsila novinku. Zhruba sedem desiatok pacientov, ktorých čakala operácia bedrového kĺbu, sa zišlo so zdravotníckym tímom.

Nemocnica im takto chcela podrobne vysvetliť, čo sa bude diať, zodpovedať všetky ich otázky či vyvrátiť obavy.

Pacienti sa osmelili a kládli otázky

Prednášky si pre záujemcov pripravili špecialisti i vedúce sestry. Vysvetlili im všetko potrebné o samotnom ochorení, možnostiach riešenia, priebehu operácie, hospitalizácie i o rehabilitácii, či ako zákrok ovplyvní život pacienta. Po prednáškach mali pacienti možnosť so zdravotníckym tímom diskutovať.

Kládli teda otázky. Ako presne bude vyzerať operácia, aká príprava je pred zákrokom potrebná, koľko potrvá hospitalizácia či ako ochorenie ovplyvní život pacienta.

„Ku kvalitnej zdravotnej starostlivosti patrí aj dostatočná informovanosť pacientov,“ vysvetľuje námestníčka pre ošetrovateľskú starostlivosť Nemocnice Svet zdravia Topoľčany Zlatica Halmová, ktorá s touto iniciatívou prišla.

„Aj preto sme sa v našej nemocnici rozhodli zaviesť akoby novú tradíciu a pacientom, ktorí o to majú záujem, vysvetliť všetko, čo ich zaujíma o ich plánovanom operačnom zákroku. Na týchto stretnutiach majú teda dostatočný časový priestor na diskusiu s lekármi i medzi sebou navzájom, aby podrobne vedeli, čo ich čaká a rozptýlili sme ich prípadné obavy,“ opísala.

Možnosť klásť otázky je podľa Halmovej tiež veľkou výhodou osobných stretnutí. „Medzi pacientmi a zdravotníkmi sa odbúravajú zábrany a skvalitňuje sa spoločná komunikácia. Ohlasy od pacientov boli veľmi dobré. Určite takéto stretnutia majú zmysel a v topoľčianskej nemocnici ich plánujeme zopakovať znova,“ uzavrela.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Zlatica Halmová
Firmy a inštitúcie Nemocnica Svet zdravia Topoľčany