Úmrtnosť súvisiaca s COVID-19 klesla v Británii na jednociferné číslo, život sa vracia do normálu

Veľká Británia, bar
Foto: ilustračné, SITA/AP

Spojené kráľovstvo sa postupne lúči s mesiace trvajúcimi pandemickými obmedzeniami. Napomáha tomu aj napredujúca vakcinačná kampaň, v ktorej patrí Britom popredné miesto na svete.

Vďaka prudkému poklesu prípadov ochorenia COVID-19 i súvisiacich úmrtí budú môcť byť od pondelka otvorené všetky reštaurácie, bary či múzeá a ľudia sa budú môcť socializovať v interiéroch.

Denne zaočkujú státisíce ľudí

Mnoho Britov pripisuje takýto rýchly návrat k životu spred pandémie spomenutej očkovacej stratégii. V krajine denne očkujú státisíce osôb. Odborníci tiež vyzdvihujú aj skoré zabezpečenie vakcín a rozhodnutie oddialiť druhú dávku.

Dosiaľ dostalo prvú dávku vakcíny 38 miliónov ľudí, čo je približne 68 % dospelej britskej populácie. Obe dávky dostalo takmer 19 miliónov osôb.

Najviac úmrtí v Európe

Úmrtnosť v Británii sa v ostatných dňoch znížila na jednociferné číslo. V januári, uprostred druhej vlny, pritom zaznamenávali aj viac ako 1400 úmrtí denne.

Británia dosiaľ potvrdila 128-tisíc úmrtí na koronavírus, najviac spomedzi európskych krajín. Štatistika nových prípadov klesla priemerne na 2-tisíc za deň, v porovnaní s takmer 70-tisícmi denne počas zimy.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom