V Banskobystrickom kraji zatiaľ neochorelo žiadne dieťa na Covid-19, nízky výskyt je aj medzi seniormi

Dezinfekcia, koronavirus, chrípka, rúško
Na výber je množstvo druhov dezinfekčných roztokov a keďže si ich zaobstarávame väčšinou v menej častých intervaloch, môžeme si dovoliť prihliadať skôr na kvalitu. Foto: ilustračné, Getty Images

V Banskobystrickom samosprávnom kraji (BBSK) evidujú zdravotníci k dnešnému dňu 91 prípadov ochorení na Covid-19, pričom prvý prípad ochorenia sa vyskytol v okrese Banská Bystrica 8. marca a potvrdený bol 14. marca.

Viac o téme: Koronavírus

Ako agentúru SITA informovala vedúca odboru epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Banská Bystrica Mária Avdičová, v kraji zatiaľ neochorelo žiadne dieťa do deväť rokov a nízky výskyt je aj medzi seniormi nad 65 rokov.

Okres Veľký Krtíš bez nakazených

Najviac prípadov sa v kraji vyskytlo v okrese Banská Bystrica (22) a v okrese Brezno (21), rovnako po 12 prípadov bolo v okresoch Rimavská Sobota a Revúca a deväť prípadov v okrese Lučenec.

Ostatné okresy Banskobystrického kraja evidujú výskyt jedného až štyroch nakazených novým koronavírusom. Ani jeden prípad sa nevyskytol v okrese Veľký Krtíš.

Väčšina nákaz je importovaná z Rakúska

„Najvyšší výskyt sme zaznamenali vo vekovej skupine 25 až 34 ročných a 20 až 24 ročných. V BBSK zatiaľ neochorelo ani jedno dieťa do deväť rokov. Nízky výskyt nakazených je aj medzi seniormi nad 65 rokov,“ uviedla Avdičová s tým, že väčšina prípadov má charakter importovaných nákaz, kde najviac ich je z Rakúska. V jednom prípade sa s istotou nepodarilo prameň nákazy objasniť.

Najviac prípadov je v Bystrici a Brezne

Spádovou oblasťou RÚVZ Banská Bystrica sú okresy Banská Bystrica a Brezno. V okrese Banská Bystrica je evidovaných 22 prípadov, z toho 10 v štátnych karanténnych zariadeniach (ŠKZ) a päť v domácej izolácii. Vyzdravelo sedem ľudí. Ohniská nákazy boli zaznamenané len v meste Banská Bystrica a v troch okolitých obciach.

„V ďalších obciach majú pozitívne osoby trvalé bydlisko, ale ohniská tam nevznikli, nakoľko tieto prípady sú izolované v karanténnych zariadeniach. V súčasnosti nie je hospitalizovaný žiaden pacient,“ doplnila Avdičová.

V okrese Brezno je evidovaných 21 prípadov, z toho 10 v ŠKZ, v domácej izolácii sú štyria ľudia a vyzdraveli siedmi. Ohniská nákazy sa vyskytli v meste Brezne a v štyroch obciach okresu.

V ďalších obciach majú pozitívne osoby trvalé bydlisko, ale ohniská tam rovnako, ako v prípade okresu Banská Bystrica, nevznikli a tieto prípady boli alebo sú izolované v ŠKZ. Hospitalizovaná bola jedna osoba, v súčasnosti nie je v nemocnici žiaden pacient.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mária Avdičová
Firmy a inštitúcie BBSK Banskobystrický samosprávny kraj (VÚC)