V Čechách sa rapídne zhoršuje pandemická situácia, pozitívnych prípadov skokovo pribúda

V Česku stúpajú počty nakazených koronavírusom i hospitalizovaných. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz s tým, že za to zrejme môžu nové varianty omikronu, ktoré spôsobujú rýchlejšie šírenie vírusu.

Infikovaných pribúda

Denné počty nakazených koronavírusom v Česku už štvrtý raz za sebou prekonali hranicu tisíc. Laboratóriá za ostatných sedem dní odhalili 5 680 nových prípadov, teda o takmer 2 900 viac ako v predchádzajúcom týždni. Odborníci navyše upozorňujú, že nakazených môže byť reálne omnoho viac, pretože sa málo testuje.

Nárast počtu nových prípadov podľa Štátneho zdravotného ústavu (SZÚ) pravdepodobne spôsobujú subvarianty omikronu BA.4 a BA.5.

Problémom týchto variantov je, že sa môžu nakaziť aj ľudia, ktorí už ochorenie prekonali. „Imunita po prekonaní ochorenia teda nemusí byť spoľahlivou ochranou pred infekciou,“ upozornil SZÚ.

Rastie počet covidových pacientov

Zásadné je podľa expertov sledovať najmä počet hospitalizovaných, ktorý za uplynulý týždeň vzrástol zhruba o tretinu. Vo štvrtok ležalo v českých nemocniciach 192 pacientov s COVID-19, z toho sedem v ťažkom stave.

Minulý týždeň bolo hospitalizovaných 136, z nich päť vo vážnom stave, vyplýva podľa TN.cz z údajov ministerstva zdravotníctva.

Ministerstvo zvolalo na piatok aj tlačovú konferenciu, na ktorej sa k situácii vyjadrili hlavná hygienička Pavla Svrčinová a námestník ministra Josef Pavlovic.

Návrat k rúškam?

Námestník odporučil nosiť rúška aspoň v zdravotníckych zariadeniach a v hromadnej doprave a firmy by podľa neho mohli znova zvážiť možnosti práce z domu.

Tiež zdôraznil dôležitosť očkovania, najmä u ľudí so zdravotnými problémami, ktorí nemajú odporúčané tri dávky vakcíny proti COVID-19. Ku koncu leta v Česku spustia preočkovanie štvrtou dávkou pre vybrané skupiny ľudí. Ďalšie opatrenia zatiaľ nechystajú.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Štátny zdravotný ústav