V karanténe ostáva 23 zamestnancov žilinskej nemocnice, operovali muža s Covid-19

Koronavírus
Ilustračná fotografia. Foto: SITA (AP Photo/Felipe Dana)

Aktualizované 3. apríla o 12:58

Spolu 62 zamestnancov Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) Žilina zostalo v domácej izolácii po tom, čo sa u jedného z pacientov potvrdilo ochorenie COVID-19.

Prevezený do Martina

So 67-ročným mužom prišli zdravotníci do kontaktu viackrát, keďže tu v prvej polovici marca absolvoval operáciu. Hovorkyňa nemocnice Lenka Záteková informovala, že muža previezli na Kliniku infektológie a cestovnej medicíny Univerzitnej nemocnice Martin. Pacienta z okresu Žilina prijali v žilinskej nemocnici 31. marca.

Viac o téme: Koronavírus

„Pri príjme bol na základe podozrenia otestovaný na COVID-19 a následne hospitalizovaný do izolačnej izby v časti oddelenia vnútorného lekárstva bez kontaktu s inými pacientmi oddelenia. Personál, ktorý sa o pacienta odo dňa príjmu na internom oddelení staral, bol vybavený osobnými ochrannými pracovnými prostriedkami a k pacientovi pristupoval ako k osobe podozrivej z ochorenia COVID-19,“ priblížila prípad hovorkyňa nemocnice.

Nemocnicu navštívil už predtým

Nasledujúci deň výsledky testu potvrdili pacientovi prítomnosť nového koronavírusu a preto ho zo Žiliny previezli do UNM Martin. V žilinskej nemocnici okamžite posúdili epidemiologickú anamnézu a klinický stav pracovníkov, ktorí boli v bezprostrednom styku s pacientom.

„Do domácej izolácie bolo odoslaných spolu 62 zamestnancov FNsP Žilina. Ide o vyšší počet pracovníkov, keďže pacient bol v období pred prejavením príznakov hospitalizovaný v žilinskej nemocnici pre iné zdravotné ťažkosti nesúvisiace s COVID-19 a navštívil tiež urgentný príjem,“ vysvetlila Záteková.

Podľa hovorkyne žilinskej nemocnice sa u spomínaného muža ani pri hospitalizácii v prvej polovici marca a ani pri návšteve urgentného príjmu 28. marca neprejavili klinické príznaky nákazy novým koronavírusom.

Zamestnanci, ktorí do kontaktu s pacientom prišli ako prví, už absolvovali test na COVID-19. „U zostávajúcich zamestnancov sa v súlade s usmernením hlavného hygienika test uskutoční až na šiesty deň od kontaktu, budú teda testovaní 3., resp. 6. apríla,“ dodala Záteková.

Nemocnica už pozná prvé výsledky testov

Podľa aktualizovaných informácií už Fakultná nemocnica s poliklinikou (FNsP) Žilina pozná výsledky testov prvých 39 zamestnancov, ktorí sa ocitli v domácej izolácii. V 38 prípadoch bol výsledok negatívny a zamestnanci sa môžu vrátiť do práce. Pozitívny bol test jedného z nezdravotníckych zamestnancov, ktorý nemá príznaky ochorenia, ale zostáva v domácej izolácii.

„Tento zamestnanec vykonával na oddelení obslužné práce pri použití štandardných ochranných prostriedkov (rúško, rukavice), je v domácej izolácii a zatiaľ nemá príznaky ochorenia COVID-19. Vzhľadom na obmedzenie zdravotníckych výkonov na danom oddelení už nebol zamestnanec v období od 21. marca do 3. apríla v kontakte s inými pacientmi,“ vysvetlila Záteková.

Podľa hovorkyne v spomenutom dvojtýždňovom období zamestnanec vykonával pomocné práce mimo aktívnych oddelení len počas dvoch dní, keď bol v kontakte s veľmi nízkym počtom predovšetkým nezdravotníckych zamestnancov.

V karanténe je ešte 23 zamestnancov

„Aktuálne sa posudzuje epidemiologická anamnéza a klinický stav kontaktov daného zamestnanca zo strany regionálneho úradu verejného zdravotníctva i našej nemocnice. Ďalší prípadne dotknutí zamestnanci budú okamžite umiestnení do domácej karantény a v prípade úzkeho kontaktu absolvujú na šiesty deň od posledného kontaktu test,“ dodala hovorkyňa s tým, že zatiaľ nie je možné stanoviť, či dva pozitívne prípady vôbec spolu súvisia.

Zvyšných 23 zamestnancov, ktorí prišli do kontaktu so 67-ročným pacientom, zostáva v izolácii. Trinástich z nich otestovali dnes, ďalší budú testovaní na šiesty deň od kontaktu, teda 6. apríla.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lenka Záteková
Firmy a inštitúcie Fakultná nemocnica s poliklinikou (FNsP) Žilina