Prvý príznak Covid-19 mnohých zmätie. Na ochorenie môže upozorniť aj náhly črevný problém

Bolesť brucha
Ilustračná fotografia. Foto: Gettyimages.com

Podľa odhadov nemá najmenej pätina ľudí nakazených koronavírusom žiadne príznaky ochorenia. A niektorí namiesto horúčky, suchého kašľa, únavy či sťaženého dýchania pociťujú len dočasnú stratu čuchu alebo chuti.

K varovným príznakom podľa najnovšej štúdie patrí aj hnačka či iné tráviace ťažkosti. Ďalší výskum sa tak prikláňa k hypotéze, že koronavírus infikuje aj tráviaci trakt.

Hnačka ako prvý varovný príznak

Niektorí pacienti pozitívne testovaní na Covid-19 mali ešte pred prepuknutím choroby gastrointestinálne problémy. Podľa výskumu opísanom v The American Journal of Gastroenterology sa u nich objavila najmä hnačka – buď ako prvý varovný príznak, po ktorom nasledovali respiračné problémy, alebo ako jediný príznak poukazujúci na koronavírus bez toho, aby sa u nich rozvinuli aj ďalšie.

Odborníci upozorňujú, že črevné problémy patria k bežným zdravotným ťažkostiam. Ak sa ale vyskytnú u osoby, ktorá mohla dôjsť do kontaktu s koronavírusom, predstavujú určitý rizikový prejav.

Horúčka nie je pravidlom

Do najnovšej štúdie zapojili celkovo 206 pacientov pozitívne testovaných na Covid-19 s miernymi príznakmi ochorenia a bez dýchacích ťažkostí.

Približne pätina z nich mala len tráviace problémy a tretina respiračné aj tráviace príznaky. Vyše polovica pacientov s tráviacimi problémami sa sťažovala na hnačku, ktorá chorých trápila v priemere päť dní. U niektorých sa dokonca objavila ako úplne prvý príznak ochorenia. Tretina z týchto pacientov pritom vôbec nemala horúčku ako jeden z hlavných príznakov Covid-19.

Na tráviace problémy ako jeden z príznakov Covid-19 upozornili čínski vedci už 18. marca, uvádza Livescience.com. Zistili, že až polovica pacientov hospitalizovaných v troch nemocniciach vo Wu-chane mala nejaký gastrointestinálny problém – hnačku, zvracanie alebo bolesti brucha.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom