V košickej nemocnici prvýkrát odobrali a transportovali bijúce srdce, smerovalo pacientovi do Prahy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
transplantácia srdca
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) v Košiciach odobrali a transportovali bijúce srdce. Išlo o prvý takýto prípad na východe Slovenska.

Podaril sa Transplantačnému centru UNLP Košice v spolupráci s kardiochirurgickým tímom štátneho Inštitútu klinickej a experimentálnej medicíny (IKEM) v Prahe, ktoré je najväčším klinickým a vedeckovýskumným pracoviskom v Českej republike.

Využili špeciálne zariadenie

Ako uviedla hovorkyňa UNLP Ladislava Šustová, pri bežnom transporte srdca sa musí srdce dostať k príjemcovi do štyroch hodín.

S využitím modernej technológie je možné tento čas predĺžiť až na dvojnásobok. Srdce navyše neprestane biť a po transplantácii bije naďalej, ale už v hrudi príjemcu.

„S využitím špeciálneho zariadenia sa podarilo bijúce srdce transportovať k príjemcovi do Prahy. Predchádzal tomu náš úspešný odber orgánu v našom transplantačnom centre,“ uviedol riaditeľ UNLP Košice Ľuboslav Beňa.

Srdce neprestalo biť

Išlo o dvoch mužov. Darca po stanovení smrti mozgu, ako aj príjemca orgánu, boli v približne rovnakom veku. Od odberu po príjem orgánu prešlo len niekoľko hodín, pričom srdce po celý čas bilo.

„Pražskí odborníci k nám prvýkrát prišli po srdce so špeciálnym prístrojovým vybavením, ktoré napodobňuje fyziologický stav, a zároveň udržiava srdce v teplom a bijúcom stave. Na to, aby sa v prístroji vytvoril simulovaný krvný obeh je potrebné odobrať darcovi približne 1,5 až dva litre krvi,“ vysvetlil primár transplantačného oddelenia Igor Gaľa.

Srdce sa bežne transportuje v ľade, špeciálne a sterilne zabalené. Po transplantácii príjemcovi sa defibriluje, teda opäť oživuje a uvádza do činnosti.

Nový systém v klinickej praxi

Výhodami špeciálnej technológie je minimalizácia poškodenia srdca studenou ischémiou v dôsledku premývania srdca teplou okysličenou krvou, optimalizovanie stavu orgánu vďaka doplňovaniu kyslíka, živín a hormónov, ktoré by inak srdcu chýbali, ako aj nepretržité monitorovanie a hodnotenie orgánov až do doby transplantácie.

„Použitie nového systému v klinickej praxi zvyšuje možnosti použitia orgánov aj pre príjemcov s vážnejšími diagnózami, do vzdialených odberných miest, tiež od darcu po zastavení srdca, ako aj v prípadoch komplikovanej anatómie príjemcu,“ vysvetlila výhody Šustová.

Za ostatných päť rokov vrátane dvoch „pandemických“, sa v Transplantačnom centre UNLP Košice odobralo na transplantáciu spolu 23 sŕdc, z toho v prvom polroku tohto roka ich bolo šesť, čo je najviac na Slovensku.

„Každý takýto odber a následná transplantácia znamená zachránený ľudský život,“ zdôraznila hovorkyňa nemocnice.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ladislava ŠustováĽuboslav Beňa
Firmy a inštitúcie UNLP KE Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice