V marginalizovaných skupinách prebehlo testovanie, protilátky po prekonaní COVID-19 malo 45 percent ľudí

Koronavírus
Foto: ilustračné, SITA/AP

Pilotné testovanie zachytilo protilátky po prekonaní COVID-19 u 45 percent ľudí z marginalizovaných skupín. Na tlačovej konferencii po zasadnutí Pandemickej komisie to uviedla jej členka Alena Koščálová, ktorá je primárkou oddelenia pre dospelých v Univerzitnej nemocnici v Bratislave.

Viac o téme: Koronavírus

Pilotné testovanie na prítomnosť protilátok v prípade marginalizovaných skupín bolo vykonané v troch rôznych skupinách na celkovom počte 671 ľudí.

Niektorí ľudia nevedeli, že prekonali COVID-19

Celkovo 44 percent ľudí, u ktorých boli zachytené protilátky, nevedelo o tom, že ochorenie COVID-19 prekonalo. Vo vekovej skupine od šesť do 15 rokov nevedelo o svojom ochorení až 76 percent detí, u ktorých boli objavené protilátky. Z celkového počtu 671 ľudí tvorili 73 percent ľudia mladší ako 30 rokov.

Celkovo 24 percent z celkového počtu testovaných udávalo, že prekonali koronavírus. V jednej z testovaných obcí našli zdravotníci protilátky v prípade 25 percent testovaných ľudí, vo zvyšných dvoch obciach sa protilátky objavili v prípade 53 a 56 percent testovaných.

Výber vhodnej vzorky pre vykonanie testov

Zdravotníci si ako vhodnú vzorku pre vykonanie protilátkových testov vybrali skupiny obyvateľov, pri ktorých sa premorenosť pohybovala pri celoplošnom testovaní nad päť percent, v jednej z testovaných obcí dokonca presiahla 16 percent.

Podľa Koščálovej by testovanie na prítomnosť protilátok mohlo v budúcnosti poslúžiť na zohľadnenie premorenosti pri otváraní škôl či plánovaní vakcinácie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alena Koščálová
Firmy a inštitúcie Pandemická komisia vlády SR