V Prešovskom kraji hlási koronavírus 16 zariadení sociálnych služieb, najviac chorých má CCS Dúbrava

Senior, dôchodca, koronavirus
Foto: ilustračné, Getty Images

Prešovský samosprávny kraj (PSK) aktuálne eviduje pozitívne prípady ochorenia na COVID-19 celkovo v 16 zariadeniach sociálnych služieb vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti.

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa PSK Daša Jeleňová, najvypuklejšia situácia je v Centre sociálnych služieb (CSS) Dúbrava (okres Levoča), kde je infikovaných 24 klientov a sedem zamestnancov.

Viac o téme: Koronavírus

V Domove sociálnych služieb (DSS) v Giraltovciach je 11 pozitívnych prijímateľov sociálnej služby a päť zamestnancov a v CSS Zátišie Snina sú nakazení siedmi klienti a štyria zamestnanci. Bez výskytu ochorenia COVID-19 je deväť zariadení sociálnych služieb.

Situáciu v zariadeniach neustále monitorujú

Hovorkyňa označila aktuálnu situáciu v zariadeniach za primeranú celkovej epidemiologickej situácii v jednotlivých okresoch.

„Štandardne situáciu v jednotlivých zariadeniach monitorujeme aj v spolupráci s regionálnou hygienou, s ktorou naši štatutári konzultujú všetky potrebné opatrenia. Prijímatelia sú izolovaní a starostlivosť je zabezpečená stálym personálom za prísnych protiepidemických opatrení,“ uviedla Jeleňová.

Testovanie v dvojtýždňových intervaloch

Antigénové testovanie podľa nej prebieha pravidelne v dvojtýždňových intervaloch. Okrem toho na dennej báze je vykonávané aj testovanie príznakových klientov alebo zamestnancov, eventuálne testovanie osôb, ktoré prišli do kontaktu s infikovaným prípadom.

„Týmto spôsobom sa nám podarilo zachytiť pozitivitu hlavne u zamestnancov, čím sa eliminovalo rozšírenie ochorenia do zariadení. Považujeme to za účinný nástroj boja proti nákaze a jej ďalšiemu nekontrolovanému šíreniu,“ dodala Jeleňová s tým, že antigénové testy na priebežné testovanie má krajská samospráva k dispozícii.

„Avšak na celoplošné testovanie, ktoré je avizované vládou, budú potrebné doplňujúce dodávky a vyskladnenie nových testov zo Správy štátnych hmotných rezerv,“ zdôraznila.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daša Jeleňová
Firmy a inštitúcie PSK Prešovský samosprávny kraj (VÚC)