Vakcína Comirnaty sa už odporúča aj pre deti od 5 do 11 rokov, ale len tretinová dávka

Očkovanie, dieťa
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Európska lieková agentúra (EMA) odporučila rozšíriť indikáciu vakcíny Comirnaty od konzorcia Pfizer a BioNTech na prevenciu ochorenia COVID-19 o deti vo vekovej skupine od 5 do 11 rokov.

Viac o téme: Koronavírus

Informovala o tom hovorkyňa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Magdaléna Jurkemíková. Týmto deťom sa však bude podávať znížená, presnejšie tretinová dávka, a to injekčne do svalu v dvoch dávkach s odstupom troch týždňov.

Nakazili sa len tri deti

Hlavná štúdia ukázala, že imunitná odpoveď po menšej dávke vakcíny bola porovnateľná s imunitnou odpoveďou ľudí od 16 do 25 rokov pri plnej dávke. Účinnosť vakcíny v skupine takmer 2 000 detí, ktoré nevykazovali žiadne znaky predchádzajúcej infekcie COVID-19, bola 90,7 percent.

Takúto ochranu poskytuje vakcína Comirnaty pred symptomatickým priebehom ochorenia COVID-19. Nakazili sa len tri z 1 305 očkovaných detí. V placebo skupine sa nakazilo 16 zo 663 detí. Skutočná účinnosť vakcíny vo vekovej skupine vo veku od 5 do 11 rokov sa tak odhaduje medzi 67,7 percent a 98,3 percent.

Vedľajšie účinky

Najčastejšie nežiaduce účinky v tejto vekovej skupiny boli podobné ako u detí nad 12 rokov. Zahŕňali najmä bolesť v mieste vpichu, únavu, bolesť hlavy, začervenanie a opuch v mieste vpichu, bolesť svalov a zimnicu.

Nežiaduce účinky sú zvyčajne mierne až stredne závažné a krátkodobé. Prínos vakcíny tak aj v tejto vekovej skupine prevyšuje riziká a to najmä u detí, u ktorých existujú rizikové faktory pre závažný priebeh ochorenia COVID-19.

Stratégiu očkovania určí ministerstvo

Odporučenie Európskej liekovej agentúry na rozšírenie indikácie vakcíny Comirnaty o vekovú skupinu 5 až 11 rokov bude zaslané Európskej komisii, ktorá v zrýchlenom konaní vydáva rozhodnutie platné v celej Európskej únii.

Samotné schválenie tejto indikácie ešte neznamená automatické začatie plošného očkovania tejto vekovej skupiny na Slovensku. Očkovaciu stratégiu určuje Ministerstvo zdravotníctva SR.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Magdaléna Jurkemíková
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEMA Európska lieková agentúraMZ Ministerstvo zdravotníctva SRPfizer