Vakcíny Pfizer chránia v prípade variantu omikron pred hospitalizáciou na 70 percent, tvrdí štúdia

Vakcína Pfizer/BioNTech
Vakcína od spoločností Pfizer a BioNTech. Foto: ilustračné, SITA/AP

Dve dávky vakcíny od konzorcia Pfizer/BioNTech poskytujú iba 33-percentnú ochranu pred nakazením sa novým variantom koronavírusu omikron, no až 70-percentnú ochranu pred hospitalizáciou. Vyplýva to z rozsiahlej, v utorok zverejnenej štúdie, ktorú uskutočnili v Juhoafrickej republike (JAR).

Omikron je ľahšie prenosný

Zdá sa, že prvá väčšia analýza účinnosti vakcíny v regióne, kde prvý raz zaznamenali spomenutý variant, podporuje doterajšie náznaky, že omikron je ľahšie prenosný a vakcína Pfizer nie je taká účinná voči infekcii ako v prípade variantu delta.

Viac o téme: Koronavírus

Štúdiu zrealizovali na vzorke viac ako 211-tisíc osôb pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19, ktoré dostali dve dávky vakcíny Pfizer. Približne 78-tisíc z týchto prípadov pritom v období od 15. novembra do 7. decembra pripísali variantu omikron.

Dve dávky vakcíny Pfizer

Analýzu vykonala Discovery Health, najväčšia súkromná zdravotná poisťovňa v JAR, spoločne s Juhoafrickou radou pre lekársky výskum.

Štúdia ukazuje, že ochrana pred hospitalizáciou je vo všetkých vekových skupinách, teda u ľudí vo veku od 18 do 79 rokov, i keď u starších ľudí je mierne nižší stupeň ochrany.

Dve dávky vakcíny Pfizer však konzistentne chránia i tých ľudí, ktorí trpia rôznymi chronickými ochoreniami vrátane cukrovky, hypertenzie, hypercholesterolémie a iných kardiovaskulárnych ochorení.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Discovery HealthPfizer