Vďaka nízkoprahovému očkovaniu dostali vakcínu už stovky ľudí, ale počty stále výrazne zaostávajú

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Koronavírus, COVID 19, očkovanie, vakcína
Zaočkovanosť prvou dávkou vakcíny v zraniteľných skupinách ľudí stále naďalej výrazne zaostáva za celoslovenským priemerom. Foto: archívne, SITA/AP Photo/Risto Bozovic, File

V rámci nízkoprahového očkovania dostalo vakcínu prvých 2-tisíc ľudí. Tímy z pilotného projektu nízkoprahového očkovania takto zaočkovali ľudí so sťaženou dostupnosťou zdravotníckych služieb, medzi ktorých patria napríklad ľudia bez domova alebo obyvatelia marginalizovaných rómskych komunít.

Napriek tomu zaočkovanosť prvou dávkou vakcíny v takto zraniteľných skupinách ľudí naďalej výrazne zaostáva za celoslovenským priemerom.

Mobilné tímy s celoslovenským pokrytím

Ako na tlačovej konferencii uviedla Lucia Roussier z Intervenčného tímu Ministerstva zdravotníctva SR, pilotný projekt odštartoval v júni tohto roka. Očkovalo sa už v 16 obciach najmä na východnom Slovensku a väčšinu zaočkovaných tvorili obyvatelia marginalizovaných rómskych komunít. Týmto spôsobom však zaočkovali aj stovky ľudí žijúcich mimo komunít, napríklad v Bratislave to boli ľudia bez domova.

Viac o téme: Koronavírus

„Nízkoprahové očkovanie je určené pre ľudí, ktorí sa chcú očkovať, no bráni im v tom spoločenská marginalizácia, geografická vzdialenosť očkovacieho miesta, zdravotné znevýhodnenie, neschopnosť registrovať sa na vakcináciu online či strach,“ dodala Roussier.

Proces očkovania v teréne je úlohou Záchrannej zdravotnej služby (ZZS) SR. Jej mobilné tímy majú celoslovenské pokrytie a vedia prísť aj do odľahlejších oblastí, očkujú vakcínami Pfizer alebo Janssen.

Plánujú zvýšiť kapacity projektu

„Chodíme do firiem, domovov sociálnych služieb či komunít na okraji spoločnosti, v priebehu jedného dňa vieme zaočkovať stovky ľudí,“ konštatoval generálny riaditeľ ZZS SR Ernest Caban.

Zaočkovanosť prvou dávkou vakcíny v dvoch tretinách všetkých marginalizovaných rómskych komunít však zatiaľ dosiahla v celoslovenskom priemere veľmi nízku úroveň. Úroveň nad 10 percent dosahuje len 42 z 266 obcí a miest, kde pôsobí príspevková organizácia Ministerstva zdravotníctva SR Zdravé regióny.

Intervenčný tím Ministerstva zdravotníctva SR, Zdravé regióny a Záchranná zdravotná služba SR, ktoré za projektom stoja, preto plánujú výrazné zvýšenie kapacít projektu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ernest Caban
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRPfizer