Vedcom sa podarilo vďaka novej metóde čiastočne obnoviť u nevidiaceho muža zrak. Pomohol aj proteín z rias

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
oko
Vedcom sa podarilo vďaka novej metóde čiastočne obnoviť u nevidiaceho muža zrak. Foto: ilustračné, Thinkstock

Život ľudí so zrakovým postihnutím je aj napriek napredujúcej snahe o zmiernenie dopadu hendikepu stále náročný. Mnohí si ho nevedia ani len predstaviť.

Každodenné aktivity, ktoré vykonávame automaticky, predstavujú pre nevidiacich problém, s ktorým sa musia popasovať.

Vedci sa snažia nájsť riešenia, ako im pomôcť. Azda najväčšou výzvou je objaviť spôsob, ako im zrak čo i len sčasti navrátiť.

Pacientovi čiastočne vrátili zrak

S dobrou správou prišli odborníci z výskumného strediska v Paríži. Mužovi, ktorý si želá zostať v anonymite, čiastočne vrátili zrak.

Obyvateľ Bretónska má 58 rokov. Pred 40 rokmi mu lekári diagnostikovali diagnózu retinitis pigmentosa. Zdedená skupina genetických porúch vedie až k úplnej strate zraku. Dôvodom sú mutácie, ktoré ničia fotoreceptory v sietnici.

Na celom svete trápi viac ako dva milióny ľudí. I keď úplná slepota nie je až taká častá, tento muž nevidel už dve desaťročia.

Relatívne nový odbor

Pri jeho liečbe využili optogenetiku, relatívne nový medicínsky odbor, ktorý je pomerne dlho súčasťou základnej neurovedy.

Využíva svetlo na presnú kontrolu aktivity buniek v mozgu. Vedci ho využili na obnovu schopnosti jedného z pacientových očí vidieť svetlo.

Táto technika je založená na proteínoch opsínoch produkovaných v riasach. Vďaka nim menia svoje správanie v reakcii na svetlo. Mikróby ich používajú na pohyb smerom k svetlu.

Génová terapia

Prvý krok v liečbe pacienta bola génová terapia. Genetické inštrukcie na tvorbu proteínu rodopsín odobrali z rias a vložili do buniek v hlbokých vrstvách sietnice v zadnej časti oka.

Po ich zasiahnutí svetlom vyslali elektrický signál do mozgu. Reagovali však len na jantárové svetlo.

Muž preto nosil okuliare s videokamerou na prednej strane a projektorom na zadnej, aby zachytil, čo sa okolo neho deje v reálnom svete a vysielal túto verziu v správnej vlnovej dĺžke do zadného oka.

Trvalo niekoľko mesiacov, kým sa v oku nahromadila dostatočná hladina rodopsínu a mozog sa v podstate naučil spoznávať nový jazyk a umožnil pacientovi opäť vidieť.

Návrat zraku

Mužovi sa vrátil zrak počas prechádzky, keď ako prvé videl pruhy na prechode pre chodcov.

Tento pacient bol trocha frustrujúci, pretože medzi podaním injekcie a návratom zraku ubehol celkom dlhý čas,“ prezradil lekár José-Alain Sahel z parížskeho Institut de la Vision.

„Viete si však predstaviť, aký bol nadšený, keď začal spontánne hlásiť, že vidí biele pruhy na prechode. Všetci sme boli nadšení,“ dodal.

I keď muž zatiaľ nemá perfektný zrak, rozdiel medzi slepotou a aspoň obmedzenou schopnosťou vidieť je výrazný.

Vďaka tomuto postupu bol pacient opäť schopný úspešne vnímať, lokalizovať a chytiť rôzne predmety, ktoré položili na stôl, a to vrátane notebooku či šálky.

Vedec Botond Roska zo švajčiarskej Univerzity v Basileji vyhlásil, že majú dôkaz podporujúci koncept o využití optogenetickej terapie na čiastočné obnovenie zraku.

Zavedenie do praxe

Na dosiahnutie podobného cieľa existuje niekoľko ďalších prístupov. Jedným z nich je oprava genetických chýb, ktoré spôsobujú toto ochorenie.

Retinitis pigmentosa však môže súvisieť s mutáciou vo viac ako 71 génoch, čo predstavuje pre odborníkov obrovskú výzvu.

Ďalšia metóda spočíva v zapojení kamery k elektródam implantovaných do zadnej časti oka.

Optogenetiku skúmajú aj pri ďalších diagnózach, akou je Parkinsonova choroba. Analyzujú tiež, či môže pomôcť pri zotavovaní sa z mŕtvice.

Vedci uznávajú, že tento postup je ešte stále v experimentálnej fáze a jeho zavedenie do praktickej liečby môže trvať ešte niekoľko rokov.

Odborník na sietnicu z britskej University College London James Bainbridge povedal, že najnovší prístup je „vysokokvalitný“, no zatiaľ mal úspech len u jediného pacienta. „Táto nová technológia môže pomôcť ľuďom, ktorí majú veľmi vážne poškodený zrak,“ podotkol.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Botond RoskaJames BainbridgeJosé-Alain Sahel
Firmy a inštitúcie Institut de la VisionUniverzita v Basileji